Restoranda çıplak yemek için sıraya girdim; 10.463’üncüyüm!

Gastronomi, Gazete yazıları, İlginç bilgi

Londra’da haziran ortasında açılacak ve yarısında sadece çıplak müşterilerine hizmet verecek The Bunyadi adlı restoran şimdiden baya popüler. Bekleme sırasında, benim de içinde olduğum 15 bini aşkın kişi var!

Benim bir köşe yazısı için ‘telefonla müzayedeye bağlanıp’ sonra da baya bir parayı, bir tabloya kaptırmışlığım var!
Amacım deneyimi yaşayıp yazmaktı. Kimsenin artırma yapmayacağı, benim de tabloya baya yüksek bir ücret (gazeteciyim sonuçta; çok şey bana dünya para) yatıracağım aklımın ucundan geçmemişti! Aslında tabloyu beğenmiştim, şimdi de seviyorum; tek sorun evimin hiçbir duvarına sığmayan, asılamayan bir tabloyu satın almış olmam! Şimdi en yakın arkadaşımın ofisini süslüyor.
Neyse; konumuza dönersek, yine okuyucularım için fedakarlıklara giriyorum!
Baktım haziran ortasında İngiltere’de açılacak pop-up restoran The Bunyadi, çıplak yemek yemek isteyenleri ağırlıyor, bu deneyimi yaşamak isteyenler sıraya giriyor, ben de hakkında yazı yazmak için o sıraya dahil oldum.
Ama bu defa olayın üzerime kalmayacağını umuyorum!

‘TAM BİR ÖZGÜRLÜK’

Baştan anlatayım. Yemek işlerinde tadın ya da doymanın öncelikli amaç olmaktan çıktığı dönemler yaşıyoruz malum. ‘Deneyim’ yaşamak da ön planda. İşte İngiltere’de tam da bu işe uygun ‘Lollipop’ adlı bir ekip var.
Onlar bir egzantirik, garip, ilginç ya da havalı fikir üzerinden ‘pop up’ yani bir görülüp kaybolan restoranlar, yemek yeme organizasyonları yapıyorlar.
İşte en yeni 5 projelerinden biri de The Bunyadi adlı restoran. Londra’da üç ay açık kalacak olan restoran, ‘giyinik’ ve ‘çıplak’ olmak üzere iki bölümden oluşacak. Giyiniklik şu durumda sıkıcı! Çıplak bölüme bakarsak, söylenen o ki, amaç ‘en ilkele, en safa dönüş deneyimi ve özgürlüğün tadılması’ imiş.

the bunyadi
Restoranla ilgili verilen iki görüntü, oturma alanları ve kuşbakışı ayrımlar…

restoran

GARSONLAR DA ÇIPLAK

46 kişilik ‘çıplak’lar bölümünde yemekler odun ateşinde pişecek, çiğ lezzetler de olacak… Yemek, mum ışığında, el yapımı seramik tabaklarda yenecek; masa ve sandalyeler daha balta izi üzerlerinde odunlardan yapılmış olacak. Yemeğin katılımcıları, mekana giyinik gelip kendileri için ayrılan bir özel bölümde soyunup giysilerini kaldıracaklar ve paravanlar altındaki yemeğe geçecekler.
Servis yapanlar da çıplak! Sadece vücutlarının belli parçalarını minik minik kapatabilecekler.
55-65 pound (TL için 4 ile çarpın) arasında değişen fiyata tadım mönüsü ya da mönüden seçtiklerinizi yiyebiliyorsunuz; içki de fiyata dahil.

FOTOĞRAF YASAK

Olayı “Gerçek anlamda özgürlük yaşanacak” sözüyle tanımlayan Lollipop’un kurucusu Seb Lyall şöyle diyor: Kimyasalların, elektriğin, giysilerin ve cep telefonlarının, dolayısıyla hiçbir bölünmenin olmadığı bir deneyim vaat ediyoruz” diyor. Bazı anlaşılabilir nedenlerle fotoğraf çekmek yasak.
Ben mekanın internet sitesinde kayıt yaptırdığımda 10 bini aşan, birkaç saat sonra 15 bini bulan kişi, bilet almak için rezervasyon sırasındaydı! İlk bilgilendirme emailini aldım, neler olacak bekliyorum.

 

  • Bu yazı 23 Nisan 2016 tarihinde Nilay Örnek’in Sözcü Gazetesi’ndeki köşesinde yayımlanmıştır.