Kimin sitesinde geziniyorum?

BEN KİMİM?
283221_10150334526935400_6499723_n
Fotoğraf: Ergin Öztürk

İsmim Nilay Örnek.
80’lerde İstanbul’da çocuktum; hızlıca okudum, “16’mda üniversite, 17’mde Sabah Gazetesi’nde iş hayatına giriş” derken o gün bugündür yazı işlerindeyim…

Meraklı biriyim.

Gazeteciliğe 1995 yazında başladım. 5 yıl Sabah Gazetesi’nde editörlük; 8 yıl Milliyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı ve editörlük yaptım. Milliyet’te çalışırken önce 1 yıl, ardından 4 ay bir    gazetecilik bursu için ABD’ye gittim.

Önce University of Rutgers‘ta, ardından University of Michigan‘da Knight Wallace Fellows adlı gazetecilere burs veren önemli bir kuruluşun davetlisi olarak eğitim aldım.

Kuruluşunda yer aldığım Habertürk Gazetesi‘nde önce yazıişleri müdür yardımcısı ve yazar, sonra da hafta sonu ekleri genel yayın yönetmeni ve yazar olarak 2.5 yıl görev yaptım.

Akşam Gazetesi‘nde haftasonu ekleri başta, tüm ek yayınların başındaydım. Gezi oldu; işlerimizden olduk.

2 ay sonra gazetevatan.com’un yayın yönetmeni oldum ancak, orada da ‘olayların etkisi’ sürdü; istifa ettim.

Sözcü Gazetesi’nin günlük ekinde de haftanın 2 günü köşe yazıyordum. Bu tam 2 yıl sürdü. Aralık 2016’da günlük ek, hafta sonu ekine evrildi ve ayrıldım http://wp.me/p79ANb-Km

Tempo Dergisi‘nde ayda bir düşünce ya da sanata değen dosyalar yapıyorum. Aralık 2016’da 30 yıllık Tempo Dergisi kapandı http://wp.me/p79ANb-Nh

Bu resmi listelemenin özeti şöyle de olabilirdi; ABD’deki 1.5 yıllık ‘hava deliği’ni saymazsak, 18 yıl gazetelerde her türlü işi yaptım, hep haftanın 6 günü çalıştım, hep ‘masabaşı’ydım!

35’imden sonra yeniden özgür olmayı, patronsuzluğu öğrendim-öğreniyorum.
Hayata dair zevklerimden biri de işim oldu; 2.5 yıl boyunca Digiturk Turkmax Gurme’de Şehirli Sofralar adlı bir yemek/yemek kültürü/mekan programı yaptım.

Journo.com için -ağırlıklı medya, yayın dünyası üzerine- özel dosyalar hazırladım  https://journo.com.tr/author/nilayornek

Pek çok dergiye, farklı internet mecrasına özel haber ya da dosyalar hazırladım, röportajlar yaptım.

Şimdi…

2019 Şubat’ından beri, sesli kitap dinleyebileceğiniz Storytel ile ortak bir projeyle bir podcast yapıyorum. Mesleğini çok iyi icra ettiğini düşündüğüm insanlara “Nasıl Olunur?” sorusunu yöneltiyorum. 200 bölümü geçen Nasıl Olunur isimli podcast’im pek çok ödül de aldı.

Sıkı gezip sıkı çalışıyorum. İyi yemeğin, sanatın, özellikle resim ve müziğin, paylaşmanın, okumanın beni mutlu ettiğini düşünüyorum.
Hiç kimse görmüyormuş gibi dans etmeye, hiç incinmemiş gibi sevmeye, hiç kimse onu dinlemiyormuş gibi şarkı söylemeye çalışıyorum.

2016 Haziran’ından bu yana Kafa Dergisi‘nde yazıyorum. Üç seneye yakın süre Koleksiyoner Kafası başlıklı bir köşem vardı; koleksiyonerlerle röportajlar yapıyordum. Sonra o ‘İyi Şeyler Kafası’ adlı başka bir köşeye döndü…

İki de kitabım var:

Ekim 2017’de Bütün İyiler Biraz Küskündür  http://wp.me/p79ANb-YQ çıktı. Daha önce de karma, çok yazarlı kitaplarda hikâyelerim yayınlanmıştı ama bu benim ilk kitabım. 28 baskısı oldu galiba.

Ekim 2019’da da Her Umut Ortak Arar adlı ikinci kitabım yayınlandı. 47 mis gibi, yepyeni yazı. Yine Artemis Yayınları’ndan. 11’inci baskısını yaptı.

“Bir işim daha var” desem yeridir; @herumutortakarar adlı Instagram sayfası ve şimdi www.herumutortakarar.com adresli sitede “mimari açıdan değerli-hikâyeli binalar arşivi” tutuyorum. Ve yaptığım podcast’ler kadar bunu da çok seviyorum. Çünkü kayıt tutmaya, hafızaya, doğru bilgiye çok önem veriyorum.

Instagram’da pek çok pazar; “Pazar Sergisi” isimli bir fotoğraf serisi yapıyorum. Siyah-beyaz fotoğraflardan oluşan bir seçki. https://www.instagram.com/nornek/ hesabımın sabitli hikayeler kısmından izleyebilirsiniz…

“İçeriklerinden yararlanıyoruz, karşılığında biz de maddi bir bedel ile destek olmak isterim” derseniz, patreon hesabım burada. Ama şart değil, hiç şart değil. Dinlemeniz, izlemeniz, teşekkür etmeniz, paylaşmanız da benim için yeterli.


Severim

 • Öğrenmeyi
 • Soru sormayı
 • Okumayı ve yazmayı
 • Fotoğraf çekip, ‘bilgisiyle’ paylaşmayı
 • “Böyle de bir şey var” diyerek yenilik anlatmayı
 • Yemek yemeği ve öğrenmeyi
 • Sergi-galeri gezmeyi
 • Sanatla ilgili her şeyi
 • Sokak resimlerini
 • İstanbul tarihini, tarihi
 • Uzayı
 • İnsan, hayvan doğası ve evrimini
 • Apartman dedektifliği yapmayı
Fotoğraf: Serkan Şentürk
Fotoğraf: Serkan Şentürk

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.