Kafa’da yeni köşe: İyi Şeyler Kafası

ALAN SEÇ OKU, Hayata Dair, Kitap, Portre, Şehir, Seyahat, Sosyal psikoloji, Türkiye halleri

Candaş Tolga Işık, büyük bir coşkuyla beni arayıp “Nilay, iyi insanların hikâyelerini yazmalısın. Hadi yaz, hadi bize yaz. Koleksiyon Kafası’nı bir süre donduralım, senin kaleminden iyi insanları okuyalım; hadi hadi…” dediğinde, açıkçası, onunla aynı heyecanı paylaştığımı söyleyemem.
Halbuki, sen bir fikir zikrettiğin anda sana ‘onun nasıl yapılamayacağını söyleyen’, ‘ama’cılardan, heyecan söndürücülerden ziyadesiyle hazzetmem.
‘Ama’ o gece baya bir ‘ama’cıyım…
“Candaş, aklın yolu bir. Yıllardır ben de bunu yapmak istiyorum, iyi insanlar, iyilikler arıyorum. Senin, benim, hepimizin ihtiyacı bu. Kuyuda kalan köpeğin çıkarıldığı an bile sevinçten otomobille tura çıkasım geldi, ihtiyaç büyük! İyiliğe, iyi habere, iyi insana açız da… Milletin GBT’sini alamıyorsun ki; sana iyi görünen başkasının haini çıkıyor. İddialı işler bunlar. Memlekette neredeyse rezil olmayan ünlü kalmadı, ‘baba’ dediklerimiz ne hayalkırıklıklarına uğrattı. Hem sürekliliği olmalı böyle işlerin; 10 kişi düşünüp öyle başlayalım”.
Bıdı da bıdı! Hiç sevmediğim şeyi yapıyorum.
İşte o sırada, masanın üzerinde Ağaçkakan Yayınları’ndan taze çıkmış kitabı gördüm: “Sen 25. Yüzyılda Yaşıyorsun” Nur Özkan’ın Enis Ayar ile nehir söyleşisi…
Telefonda Candaş; kitabın kapağında “Bir insan bu kadar iyi, aynı zamanda bu kadar gerçek olamaz” diyeceğin, bunu, yaptıklarıyla da kanıtlayabileceğin bir adamın, Enis Ayar’ın güzel suratı. Ah Candaş ne şanslısın! Ama ben de öyle; çünkü Enis Abi’yi şahsen de tanıyorum.
Ve başladık.

Yeni köşemizin adı, İyi Şeyler Kafası.
İyi işler yapan, iyi, farklı insanları paylaşmak istiyoruz.
2018 Aralık sayısında ilk konuk Enis Ayar.
Karadeniz Sahil Yolu’nun Ordu’da sahilden geçmeyişinden efsanevi Vosvos Şenlikleri’ne, Yason Kilisesi’nin temizlenip kurtarılmasından, Kurul Kayalıkları’nda Kibele heykelinin bulunmasına Ordu’ya ait pek çok güzellikte o ve arkadaşlarının payı var.
Henüz tanımıyorsanız, ehl-i keyif bir tatlı direnişçiyle, Enis Ayar ile tanışın…
Kafa’nın Aralık sayısında ve Sen 25. Yüzyılda Yaşıyorsun adlı kitapta.

20 Aralık 2018

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.