10 soru ve yanıtta yeniden açılan Pandeli

ALAN SEÇ OKU, Gastronomi, İlginç bilgi, Şehir, Seyahat

Malum, 115 yılı geride bırakmışken 2016’da kapanan İstanbul’un en köklü restoranlarından Pandeli geçtiğimiz günlerde yeniden açıldı. Instagram’dan o kadar çok soru geldi ki, tek tek yanıtlasam da oradan burada da bir araya getirmek istedim

 

1- Bu restoran niye önemli?
(Aslında bu soru bana sorulmadı. Ama yazıya, Pandeli’nin önemini anlatarak girmek istediğimden, okumak isteyenler için bir link bırakacağım. Bir tarih…)

2- Pandeli eski yerinde mi?
Evet, Mısır Çarşısı’nın girişinde. Mısır Çarşısı No: 1, 34110 Fatih

3- Sahipleri aynı mı?
Gülin ve Yücel Özalp (Topaz-şimdiki Rana ya da Escale gibi restoranlardan bilenler olacaktır) ile Menderes Utku devraldı Pandeli’yi. Ancak ben gittiğimde tesadüf oradaydı, Tarihi restoranın kurucusu Pandeli Çobanoğlu’nun Yunanistan’da yaşayan torunu olan ve restoranın üçüncü kuşak işletmeciliğini yürüten Sofia Çobanoğlu durumdan çok memnun, onun onayıyla.

Yücel Özalp elinde Sofia Hanım’ın hediye ettiği Bay Pandeli’nin fotoğrafıyla.

4- Pandeli pahalı mı?
Pahalılık kişinin durumuna göre. Mönüyü aşağıya ekleyeceğim. Herkes imkanlarına göre bakar ancak, ben herkese bir kere olsun gitmesini öneririm.

5- Pandeli’nin mönüsü aynı mı?
Eski mönüyü bilenler, aşağıda paylaştığım mönüden karşılaştırma yapabilir. Genel olarak birkaç yeni ek var, farklılık var ama ‘imza’ ürünler mesela bademli kurabiye, kâğıtta levrek ya da patlıcanlı, üzerinde döner dilimi olan börek var. (Orada en eski mönülerden birine baktık da siyah havyar ile başlıyor. Gün bugünden farklı:)

6- Pandeli’de içki var mı? Pandeli’de içki niye yok?
Mekân, bir doğalgaz nedeniyle (tarihi yapı malum) aylarca açılamadı, içki ruhsatı da alınınca olacak. Adım adım.

7- Çalışanlar ne kadar değişmiş?
Ben de çok keyifli bir Şehirli Sofralar çekimi yapmıştım kendisi ile… Pandeli’nin 22 yıllık şefi olan Abdullah Sevim, Adıyaman’daki köyüne dönmüşken yeniden çağırmışlar onu. Yanında da, uzun yıllar Şemsa Denizsel ile birlikte çalışan şef Bayram Karaçam var; o da şahanedir. Yıllardır orada servis şefi olan Özay Çınar geri dönmüş misal.

Bayram Usta ile Abdullah Usta.

Eski Pandeli’den bugüne Özay Çınar da var, elinde de ünlü patlıcan böreği.


8- Pandeli her gün açık mı? Hangi saatlerde açık?

Pandeli her gün 11.30 – 19.00 saatleri arasında açık. Akşamları ise ancak özel davet ve etkinliklerde açılacakmış.

9- Dekor çok değişmiş mi?
Hayır. Ama daha yeni, daha pırıl pırıl ve düzenli bir hali var. Giriş özellikle çok güzel toparlanmış bir karşılama alanı olmuş ki insanlar genellikle burada fotoğraf çektiriyor. Giriş salondaki iki pencereden Mısır Çarşısı daha net görünürdü, Mısır Çarşısı içinde yapılan yeni restorasyon ile Çitevav var artık o pencerelere denk gelen, o nedenle bir tık daha az görünüyor dışarısı.

10- Kalabalık mı? Pandeli’nin kitlesi kim? Kimler geliyor?
Nedendir bilmem bu soru da çok soruldu. Ben öğle saatinde gittiğimde baya kalabalıktı, turistler farkında bile değil kapanıp açıldığının, pek çoğu rehberlerinden görmüş, otellerinden öğrenmiş. Hiç gitmemiş ama kapandığına üzülmüş bir kitle ile bir dönem müdavimi olanlar ilk gelenler gibi duruyor. Ben de annemle gideceğim tekrar. Annem ile dedemin mekânıydı çünkü.

19 Aralık 2018, İstanbul

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.