Halit Kıvançlı 23 Nisan törenlerinin hissettirdiğini bugünkü çocuklar hissediyor mu?

Türkiye halleri

Yıllar yıllar geçmiş üzerinden ama benim için 23 Nisan demek, “hâlâ” Halit Kıvanç ve dünyanın dört bir yanından gelmiş Türkiye’de gösteri yapan çocuklar demek. Kopamıyorum o histen, o görüntülerden… 

Bunu söylerken yaşlı gibi olacağım ama şimdiki nesil bilmez, bizim için yabancı diller, dünyanın başka yerleri ve insanları çok daha uzaktı. Başka dil konuşan, benim yaşlarda ama gördüklerimden bambaşka kılık kıyafet ve görünümdeki bir çocuk, inanın çooookkk acayip bir şeydi. 

5-6 yaşındayım, TRT’de Halit Kıvanç’ın sunduğu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenlerini anlamaya çalışarak televizyona yapıştığımı hatırlarım. Ülkelerini etnik kıyafetleriyle temsil eden, bambaşka tür gösteriler yapan, şarkılar söyleyen çocuklar. 

O kadar çocuk, gelince ailelerin yanında kalıyorlardı diye hatırlıyorum, annemlere nasıl tutturmuştum, nasıl. “Bizde de kalsınlar, bizde de kalsınlar.” Çocuk rahatlığı mıdır, açıklığı mıdır hiç düşünmüyorsun “nasıl anlaşırım” diye:) İstanbul’da olduğumuzdan mı olamıyordu, annem-babam Çinli bir çocukla konuşamaz mıydı, evimiz mi küçük gelirdi, neden olmazdı bilemiyordum. Olamadı… Oysa sonra mektup arkadaşı da olunuyor onlarla… 

‘GURUR DUYMAK VARSA GURURLUYDUM’

Dün gece açtım eski gösterilerden birini izledim. Bugün Türkiyeli çocuklar dünyada sadece kendilerine hediye edilmiş bir gün olduğunu, dünyada hiçbir liderin bunu düşünmeyip kendi önderinin bunu yaptığını hissediyor mudur bilmiyorum. Ama ben kendimi dünyanın bütün çocuklarının “ev sahibi” hissederdim. 

Bu hediyeyi dünyaya biz vermiş idik, gelsinler birlikte eğlenirdik. Gurur duymak varsa, gururluydum. 23 Nisan çizimlerimiz şimdi fark ediyorum, dünya üzerinde kimonolu, eskimo ceketli, folklor kostümlü vs. çocukların el ele tutuşmasıydı. Hep o gösterilerden kalma. 

Halit Kıvanç seni özledim. Çocukluğumdaki o hissi her daim hissetmek isterim. Umarım çocuklarımız bu ülkenin onları sevdiğini gerçekten düşünebilsin. Bugün öğrendim Tekin Özertem’in çok katkısı olmuş o törenlere, araştıracağım. Canım Halit Kıvanç… Sağol Atatürk; bir kez daha.

23 Nisan 2020

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.