Evinizde, bitkilerle nasıl ecza balkonu yaparsınız?

ALAN SEÇ OKU, Doğa / Çevre, Podcast, Seyahat

Bitkilerin şifasından yararlanabilmek için onları nasıl saklamalı, nasıl kullanmalıyız? Evimizde bir ‘ecza balkonu’ yapsak, -saç dökülmesinden cilt güzelliği arayanlara, bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenlerden acil ilkyardıma- o balkonda hangi bitkileri yetiştirmeliyiz? Cansız su nedir? Cansız su nasıl canlandırılır? Nazım Tanrıkulu ile bunlar ve daha pek çok sorunun yanıtını aradık.

O kendi tanımıyla “bitkilerin, çiçeklerin dilini öğrenmeye çalışan bir öğrenci; çiçek özlerinden geçerek kendini, özünü bulmaya çalışan bir yolcu”; Nazım Tanrıkulu…

Tıbbi bitki işi netameli bir iş olduğundan Nasıl Olunur adlı podcastim için “ben uzmanım” demeyen, “kesin formüller dağıtmayan” ve şahane bir kitabı olan Nazım Tanrıkulu‘nu buldum. Tıbbi bitkiler araştırmacısı Tanrıkulu ile konuştuk. Konu derya deniz ama bir çerçeve çizdik. Ben mesela adaçayının faydasını görmek istiyorsam limon sıkmamam gerektiğini öğrendim (adaçayına kim limon sıkmaz:) ya da bir ‘ecza balkonu’nun nasıl yapılacağını.

Herkesin yine “ben bilirim”ci olduğu şu günlerde, mucizevi formüller yok, insan insan, bilen ve bilmeyen konuşuyoruz… Bence dinleyin.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.