Gazete patronları sağolsun, emeklilik maaşım kuş kadar olacak!

Türkiye halleri

“Çalıştığım tüm gazeteler sigorta primimi eksik yatırmış, iyi mi?! Şimdi kuş kadar emeklilik maaşı almamak için avukat bulup, en az 4 yere “Hizmet tespit davası” açmam gerekiyormuş. Ne biçim meslek seçmişim ya:( Gençliğimi bu gazetelere bıraktım, yuh ya:( Nasıl üzüldüm

Bunu yazdığı tweet’u attığımda, telefonu henüz kapatmıştım.

Habertürk Gazetesi’nde çalışma hakları konulu yazılar yazan Ahmet Kıvanç, sağolsun bana çok az kişinin yapabileceği bir güzellikle zamanını ayırdı. Durumumu anlattım, her gün her şey değişiyor ya, benim emeklilik tarihim de değişir mi sordum, “Merak etmeyin, emeklilik o tarihte sizin hakkınız. Belirlenmiş o hak, geri alınmaz” dedi.

Ben de samimiyetle “Yaşasın ‘Şu kadar alacaksınız’ dediler, valla çok kıymetli” dedim Ahmet Bey’e, miktarı da söyledim.

Ahmet Bey, “Emin misiniz Nilay Hanım. Ben sizin nerelerde ne konumlarda çalıştığınızı biliyorum o miktar çok düşük” dedi. Ben, “Kadınlar aynı konumlarda hep çok düşük maaşlar alır” dedim ama Ahmet Bey şüphelendi, bana yatırılan eksik pirimler meselesini vs. anlattı.

“Yok Ahmet Bey”, dedim “ben en uzun Milliyet’te çalıştım aralıksız, en düzgün de onlar yatırmıştır muhtemelen” diye de ekledim.

Ahmet Bey güldü, pek çok gazeteci arkadaşımın da ismini sayarak Radikal’de yaşadıklarını, davalarla zorlandıklarını anlatıp bana neleri kontrol edeceğimi söyledi.

O kadar üzüldüm ki o an…

Ben o gazetedeki son günümde bile gece 9’da işten çıktım, yıllarca orayı ikinci, hatta ilk evim bildim, 21 yaşımdan 29’a gençliğim orada geçti desem yeri ve aldığım zaten az bir maaş onu da eksik eksik göstermiş, geleceğimin güvence maaşını düşürmüşler.

Ben tweet’i atınca bir gazeteci arkadaşım aradı. “Aynı durumda onlarca kişiyiz Nilaycım. Çalıştığın tüm yılları, maaşının yattığı bankaları çıkar, alabildiğin maaş dökümlerini al. Bizim eskiden gazetecilik yapan bir dostumuz gidip geliyor, ilgileniyor. Senin belgelerinle de o ilgilenir, sana gideceğin yerleri, yapacağın işleri söyler. Dava açmadan önce SGK maaşını düzeltebilir. Çünkü misal Aydın Doğan vergi cezası zaten devlete ödedi. Senin durumun kanıtlandığında senin maaşın düzeltilmeli” dedi, özetle…

Uzatmayayım ben bir ay banka banka gezdim. Belgeleri görünce delirdim.

Bugünlerdeki uyanıklığım yok, maaşım yatıyorsa mutluyum, bordroyla vs. işim de olmuyor, bir yurtdışına çıkarken, ona da dikkat mi etmemişim bilmiyorum neyse… (Bazen başkası hırsız değil de, sen çaldırmışsın oluyor ya durum)

Banka belgeleri her şeyi gösteriyor. 

Misal 2000 TL maaş alıyorsunuz. 

Gece 11.00’da 1000 TL, 11.01’de 1000 TL yatmış. Sen bankaya baktığında 2 bin TL orada ama devlete karşı maaşın hep 1000 TL.  Gerisi hep telif.

Bu arada bir grup gazeteci hepimiz fark ediyoruz ki, kurumumuz bizden habersiz sürekli değişmiş.

Ben Posta’da hiç çalışmadım ama bir dönem Posta Haber Ajansı kadrosundayım, bir dönem Milliyet’te falan… Oooo…

Neyse…

SGK’lar, bankalar… Dolaş dolaş… Exel belgeler mi yapmadım, dilekçeler mi yazmadım, pandemi de ifadeler mi vermedim.

Onlarca yıl nerede ne konumda çalıştığım belli, şahitler var, haberler var isteseler. Her türlü kanıtlayabilirim.

Ama Ağustos 2020’de yaptığım başvurulardan 2021 Mart’ı ses yok.

Arada öğrendim ki, misal SGK Bağcılar’daki memur bey Eylül’de (2020) “Bu belge az okunuyor” diyerek Deniz Bank’a talep yazmış, Mart 2021 olmuş yanıt yok, ben sorunca “Bana kimse yanıt vermedi” diyor.

“Beni arasaydınız, ben hemen yeniden isterdim” diyor, 5 dakikada halledip gönderiyorum…

Ama bitmiyor.

Milliyet’e “Nilay Örnek’in 8 yıllık çalışma dökümü vs vs.” bir istek gönderiyorlar, yanıt gelmiyor.

Sonuç, ben her türlü belgemi götürmüşüm, şikayetçi olduğum Milliyet, SGK’ya yanıt vermedi diye SGK nezdinde benim dava, o kadar zaman ve emeğim çöpe atılıyor.

Sonuç: Bana bir belge geldi. “Dava açın” diyor.

25 senelik gazeteciyim, 18’i Türkiye’nin çok bilinen gazetelerinde çalışarak geçti. Sabah, Milliyet, Habertürk, Akşam, Vatan, Sözcü.. Ve olana bakın. Başkalarının hakkını aradığımızı, savunduğumuzu sanarken patronlarımız arasından bizi bu duruma düşürenler utansın!

Şimdi, hukuki olarak ne yapmalıyım?

  • ana görseli internetten buldum, sistem ve ekonominin ağırlığıyla ufacık görünen emekli hali nasıl?!

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.