‘Anlatsam Roman Olur’ mu?

Türkiye halleri

‘Anlatsam Roman Olur’ mu? Bence, kesinlikle olmaz… Ama biraz anlattım

Açıkçası çok istediğim bir şey değil; ne Clubhouse’da ne de bir podcast yayınında kendimi anlatmak. Çünkü zaten çokça anlatıyorum. Storytel ile birlikte yaptığımız ‘Nasıl Olunur’ adlı podcast serim buna sıklıkla imkan verir; birileri anlatırken ben de onlarla sevinir ya da dertleşirim ara sıra. Sıkı dinleyiciler için bir Nilay portresi var yani… Ve zaten konuşuyorum; bence çok konuşuyorum.

Nida Dinçtürk, sorduğunda da pek çok kişiye söylediğimi, yani bunları söyledim. Ama kitaplarımdan konuşmak fikri fena gelmedi. Çünkü benim gibilerin ürettiği bazı şeyler üzerine başkaları haber yapmaz, yayınlar gerçekleştirmez ve bunun farkına bile varılmaz. Senin asli görevin başkalarının yazdıklarını konuşmak gibidir çünkü:) -Misal Yekta Kopan çokça ürün de verir; kolay bir şey mi kitap yazmak, hele de nitelikli kitap yazmak. Ama yazar kimliğinden önce başka yazarları anlatan, onlara mikrofon tutan insan olmaktır kaderi… O gibi.-

Neyse Nida kitaplarımı okudu; onlardan yola çıkarak yine daldan dala atladık diyeceğim ki, yo ben konuştum çoğunlukla, ‘daldan dala atladım’.

Şöyle yazmış Nida Dinçtürk:

“Anlatsam Roman Olur’un 39’uncu bölümünde konuk, gazeteci Nilay Örnek. Örnek ile “Bütün İyiler Biraz Küskündür” ve “Her Umut Ortak Arar” kitaplarını konuştuğumuz bu sohbette, Türk medyasının fırtınalı haline, sosyal medyanın insanları nasıl dönüştürdüğüne, kadın gazeteci olmaya, insan olarak hassasiyetlerimize, inceliklerimize ve küskünlüklerimize değiniyoruz. Kitaplar sohbetin bahanesi oluyor, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedildiği bugünlerde birer kadın olarak hem madden hem manen nasıl varoluş mücadelesi verdiğimizi konuşuyor, kamuya açık dertleşiyoruz.”

Böyle dinlemek isterseniz linki burada…

  • Ana görsel; Çok sevdiğim sanatçı-çocuk kitaplarına harika resimler çizen Pınar Bingül’ün ikinci kitabım Her Umut Ortak Arar’ı okuduktan sonra çizip bana hediye ettiği resimden…

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.