Dün gece, yine sempozyum olmayan bir sempozyumdaydık!

ALAN SEÇ OKU, Gastronomi, İlginç bilgi, Tasarım

Dün gece üç şey öğrendim: 1- Sempozyumun gerçek anlamını 2- Bugünlerde gerçek anlamıyla hiçbir sempozyum düzenleyemediğimizi 3- Mey İçki’nin Türkiye’nin en büyük yaş meyve-sebze ihracatçısı olduğunu…

Bir Antik Yunan terimi olan ‘sempozyum’ terimi aslında erkeklerin bir araya gelip içki içtikleri, bilgi alışverişi yapıp kararlar aldıkları toplantılarmış. Çok önemli kararların alınacağı zamanlar şarap sulandırılırmış.
Bugün artık ‘Alkolle Mücadele’ sempozyumları bile olduğu düşünülürse, terimin çokça anlam değiştirerek bugüne geldiğinden bahsedilebilir.
Biz de bir grup gazeteci dün gece bir sempozyumdaydık.
Bu defa da bolca şarap vardı ama bu defa da bir kişi dışında herkes kadındı. O erkek de Mey İçki’nin yeni CEO’si Levent Kömür idi. Yani eski anlamda bir sempozyum yine yapılamadı; iyi ki!

Didem Şenol mönüsünün ilk yemeği, çiğ levrekti; portakal ve kişniş tohumlu

YÜZDE 61’İ KADIN ÇALIŞAN

Levent Bey’i bir süredir tanıyorum; onunla ilgili gözlemlediğim en dikkat çekici özelliği çok okuyup, iyi izlemesi. İyi hafıza ve iyi okuma! Önemli.
Galip Yorgancıoğlu gibi karizmatik bir yöneticinin koltuğunu devralmak da zor.
Ancak farklı yaklaşım tarzı ile dikkat çekici bir yer edineceği açık.
Kömür, Mey İçki çalışanlarının bir kısmı ile gazetecileri tanıştırma yemeğini kadınlarla yaptı.
1000 kadar çalışanı olan şirketin yüzde 61’i kadınlardan oluşuyormuş çünkü; Yönetim Kurulu’nda da 8 kişinin 4’ü kadın.

‘POZİTİF AYRIMCILIK YAPMAK İSTERDİK AMA…’

Yine bir kadının -Ayça Budak- yöneticisi olduğu, IWSA’da (International Wine & Spirits Academy) yapılan yemekte, şef Didem Şenol’un yemeklerini yedik, Özge Kaymaz Özkan’ın ‘yaptığı’, Gözdem Gürbüzatik’in başında olduğu Kayra Şarapları’ndan içtik. Rakı şişesini de Gamze Güven’in, yani bir kadının tasarladığını öğrendik mesela. Yıllardır Mey İçki’nin iletişim yönetimini yıllardır Necla Zarakol yapıyor zaten. Mey’in üst düzey üç kadın yöneticisi daha bizimleydi.
Kömür, “Pozitif ayrımcılık yapmak isterdik ancak kadın ya da erkek oldukları için değil işlerini iyi yaptıkları için buradalar” dedi, ekibi tanıtırken. “Modern ve cesur bir yaşam tarzı”nı temsilen kadınlara yer vermenin gerekliliğinden bahsetti.
Bu arada teşekkür konuşmasında, konuklar arasındaki gazeteci Zeynep Oral’ın O Güzel İnsanlar kitabından Azra Erat teşekkürü pek hoştu..
Bir ara da Mey İçki’nin Türkiye’nin en büyük yaş meyve-sebze ihracatçısı olduğunu öğrendim. Nasıl mı; rakı ile. Rakı ihracatının ismi bu imiş. İlginç değil mi?

 

  • 16 Ocak 2018
  • Ana Görsel fotoğrafı, Karim for Kayra bardağıyla ben. Fotoğraf: SİNAN HAMAMSARILAR