Bize ne yutturulduğunu biliyor musunuz?

ALAN SEÇ OKU, Dergi yazıları, DERGİ/GAZETE, Doğa / Çevre, Hayata Dair, İlginç bilgi, Kitap, Türkiye halleri

Bu seferki Soner Yalçın kitabı ‘Saklı Seçilmişler’ çok farklı. Konu: Gıda terörü. Kafa Dergisi’nin şubat sayısı için onunla bir röportaj yaptım. O, “Bunu yiyin, şunu yemeyin” demiyor! O, yediğimiz pek çok şeyin doğallığı değiştirilmiş birer zehir olduğunu bir takım kanıtlarla iddia ediyor ve bu durumun faillerini, amaçlarını ortaya koyuyor; hatta korkunç bir teori de ortaya atıyor.

Kitapta buğday, mısır, pirinç gibi maddelerin genetikleriyle oynanmasından tarımın bitirilmesine, Yerli Kara, Boz Irkı, Güney Anadolu Kırmızısı ve Doğu Anadolu Kırmızısı gibi sığır türlerimizin ‘bitirilip’ uzun vadede sağlığa zararlı türlerin ülkeye musallat edilişine dair bir çok konu var.

Röportaj yaptığımı duyup “Nereden biliyormuş?” diyenler oldu, röportajda ayrıntılı anlatıyor, 5 yıllık araştırma, 159 kitap, 15 rapor gibi kaynakların yanı sıra uzman görüşmeleri… Kitabı bitince de, tarım uzmanı, ziraat mühendisi ve bir profesör okumuş.

Soner Yalçın evinde…

Tabii okuduktan sonra “Bu kitaptaki her şey yalan olsun ne olur” demeyen yoktur bence!

Kitabı okuduktan sonra 2 hafta süt içemedim ki, kim ne derse desin süt ve sütle ilgili her şeye bayılırım ben. Kendi yoğurdumu yapmaya ve her şeyi üzerini okumaya başladım. Ki kitabı okuyunca bu tür çabalar anlamsız geliyor!

500 sayfalık kitabın sonunda en büyük sorunuz şu oluyor “Peki ne yiyeceğiz?”

En çok emin olduğum konular şunlar ki ülke politikalarının, politikacıların çok uzun yıllardır şu ülkenin tarım ve hayvancılığına büyük kötülükler yaptığıdır her halde; bir de Soner’in röportajda söylediği (3. fotoğraf) “Kadın devrimi” meselesine çok inanıyorum.

Bu ülke de dahil, pek çoğunda kadınlar daha fazla okuyor, izliyor, sinema ve tiyatroya, yeniliğe ilgi duyuyor.

Saklı Seçilmişler; Siz Onları Değil, Onlar Sizi Seçti. Kırmızı Kedi Yayınevi, 500 sayfa