Ah o hamaklar bir de Geyikbayırı’nda kurulsa

Doğa / Çevre, Gazete yazıları, Gazetecilik, Hayata Dair, İlginç bilgi, Şehir, Seyahat

İtalyan Alpleri’nde her sene, insanların yüzlerce metre yükseklikteki dağ ve tepeler arasında, hamaklarda konakladığı bir festival düzenleniyor. Bu festival için önerilen alternatif yerlerin başında Antalya Geyikbayırı var

İki dağın arasında rengarenk hamaklar; onlarca metre yükseklikte o hamaklarda yatan, gitar çalar, kitap okuyan insanlar…
Bir çizgi film, film ya da poster karesi gibi ama değil; gerçek.
2012’den bu yana İtalyan Alpleri’nde Monte Piana’da bir festival yapılıyor; International Highline Meeting.
Yani dünyanın dört bir yanından yükseklik seven insanlar, dağların, bayırların arasındaki yüksek hatlarda yürüyor, oturuyor, geçiş yapıyor. Aksiyon sever, özgür ruhluların bu yılki buluşmasında hamaklar da şahane olmuş. Sebastian Wahlhuetter da onları hem onları fotoğraflamış, hem de kendisi de ‘hamaklamış’.

Geyikbayırı tırmanışçıların gözdesi olmasına rağmen turizmciler tarafından değeri yeterince bilinmiş bir yer değil.
Geyikbayırı tırmanışçıların gözdesi olmasına rağmen turizmciler tarafından değeri yeterince bilinmiş bir yer değil.

TIRMANIŞCILAR İÇİN CENNET

Ben de bir sonraki yıl nasıl giderim araştırmaları yaparken, “Benzer bir organizasyon nerede yapılır?” bloglarına da göz gezdirdim.
Bosna Hersek’te yapılacak kış tırmanışından bahsedilirken ‘Geyikbayırı’ da, yani Antalya favoriler arasında gösteriliyordu.
Adını Antalya il merkezine 26 kilometre uzaklıktaki Geyikbayırı köyünden alan bölge, doğal güzellikleri ve çeşmeleriyle ünlü.
Toros Dağları’nın tektonik hareketlerle şekillenen bu çarpıcı köşesi tırmanış sporu açısından da dünya çapında önem taşıyor.

Fotoğraf: Sebastian Wahlhuetter
Fotoğraf: Sebastian Wahlhuetter

ANTALYA’DA YER BULUNUR

Beydağları’nın önemli zirvelerinden Geyik Sivrisi’nin hemen karşısındaki Geyikbayırı, Avrupa’da kış aylarında tırmanış yapılacak en önemli üç, dünyada ise 10 merkez arasında gösteriliyor. Türkiye’nin en büyük ve en önemli kaya tırmanış bölgelerinden Geyikbayırı’nda rota sayısı çoktan bini geçmiş. Pek çok farklı eğim, yükseklik ve zorluk derecesinde parkur var. Yerli turistten çok yabancı turistlerin özellikle ‘tırmanış meraklılarının’ bildiğini düşündüğüm bu bölgeyle ilgili yabancı arkadaşlarımın en büyük şikayeti iyi bir haritası olmaması.
Uzmanlara göre, Geyikbayırı hamaklı organizasyon için ideal lokasyon. Dağ ve denizi buluşturan eşsiz coğrafya Antalya’da Geyikbayırı’nda, o olmazsa başka bir lokasyonda şu festivali biz de yapsak; harika olmaz mı?

 

Sebastian Wahlhuetter
Sebastian Wahlhuetter
Fotoğraf: Sebastian Wahlhuetter
Fotoğraf: Sebastian Wahlhuetter

Hamaklı fotoğraflar: Sebastian Wahlhuetter

 

Sebastian Wahlhuetter
Sebastian Wahlhuetter