Karizmanın bedeni yok!

Gazete yazıları, Hayata Dair, Moda, Psikoloji, Sosyal psikoloji

“Game of Thrones’da en çok kimi seviyorsun?” anketimde 4 isim önde; Jon Snow,
Tyrion Lannister, Arya Stark ve Brienne of Tarth.
Jon Snow yakışıklı, havalı falan filan. Klasik, geçelim…
Diğerleri sırasıyla cüce, küçük bir kız çocuğu ve 1.91 boyunda ve baya bir kilodaki bir dev kadın. Karakterleriyle öyle karizmatikler ki favorimiz onlar; bedenleri kimin umurunda.
Eski tip İtalyan filmlerindeki klasik kadın karakterleri düşünün; çok seksiler. Ama incecik değiller, hatta baya tatlı kilolular. Ama değme kadını ceplerinden çıkaracak bir karizmaya sahipler.
Oysa bizler hâlâ klişe beden ölçülerine takıntılıyız.

Charli Howard
Charli Howard

Geçen yıl İngiliz model Charli Howard binlerce kere paylaşılan bir Facebook iletisi yazdı. Özetle “Eski modellik ajansım s… git; 36 bedenim, 1.74 de boyum var, hâlâ modellik için yeterince fit olmadığımı söylüyorsun! Göğüslerim fazla büyük olmayabilir ama popom fena sayılmaz! Ben bir kadınım, güzel bir kadınım ve senin standartlarına uymayacağım!”

Clementine Desseaux
Clementine Desseaux


HAREKETE KATILAN KATILANA

Bu iletiyi okuyan ‘vücuduyla barışık’ moda blogerlarından Clémentine Desseaux da, gördü ve artırdı; Charli Howard ile birlikte bir hareket başlattılar: All Woman Project.
Kısa sürede sitesi açılan, Instagram’da hesabı olan harekete binlerce kişi dahil oldu, pek çok marka sponsor oldu, #iamallwoman sloganlı bir de etiket oluşturuldu.

3
Mesela Iskra Lawrence adında bir kız var. O da bu hareketin ‘önde gelenlerinden’.
Kocaman memeleri ve kalçası, kimi zaman görünse de selülitleri var. Ama o bir model, bunun daha fazlası yüzlerce kişinin rol modeli. Instagram’da 2.5 milyon takipçisi var. Gittiği yerlere imza almak için gidiyor, vücudunu gösterden fotoğrafların altına övgüler döşüyor, “Senin sayende güvenimizi kazandık” gibi cümleler yazıyorlar.
Birbirlerine sarılarak fotoğraflar çektiren, videolar paylaşan bu kadınlar manifestolarını da yazdılar; büyüyorlar. ‘Vücutlarına güvenen’ fotoğrafları ve sosyal medyadaki #iamallwoman etiketiyle hareketlerini büyüten kadınların karizması, beden fetişizmini yeter mi bilmem… Ama kalın önyargı kapısına büyük bir hız ve güçle dayandıkları kesin.

Iskra Lawrence
Iskra Lawrence


* Bu yazı 13 Eylül 2016 tarihinde Nilay Örnek’in Sözcü Gazetesi’ndeki köşesinde yayımlanmıştır.