15 maddede Venedik Mimarlık Bienali ‘Vardiya’sı. Siz de izleyebilirsiniz

Sanat, Şehir, Seyahat, Tasarım

16 ülkeden 122 mimarlık öğrencisini Venedik’te Mimarlık Bienali’ne götüren, sergi görmenin yanı sıra, ustalarla tanışma, tartışma, üretme ve yaratıcılığı gösterme imkânı sunan bir proje bana baya ilgi çekici geliyor. Sanırım tam da bu yüzden, Türk Pavyonu’ndaki ‘Vardiya’, daha Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi başlamadan ilgi görüyor. İşte küratörlüğünü mimar Kerem Piker’in yaptığı, koordinasyonunu İKSV’nin üstlendiği, merak edenlerin de internetten canlı takip edebileceği ‘Vardiya’ projesi…

 

 

 

Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nu bu yıl 26 Mayıs’ta başlıyor.  ‘Vardiya’ projesi ile bu yıl bienali mimarlık öğrencileri için ulaşılabilir kılarken,  bir sergi alanının yanı sıra bir buluşma ve üretim mekânı olarak da konumlanıyor.
Bu yıl küratörlüğünü mimar Kerem Piker’in üstlendiği,  25 Kasım’a kadar sürecek olan Türkiye Pavyonu’nda neler olacağına bir göz atalım.

1- Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi, dünyanın önde gelen mimarlık etkinliklerinden biri ve bu sene kapıları 26 Mayıs’ta açıyor.

2- İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) koordinasyonunu yürüttüğü Türkiye Pavyonu’nda, Schüco Türkiye ve VitrA’nın eş sponsorluğunda, bienali bir öğrenme ve birlikte üretme platformuna dönüştürecek Vardiya projesi yer alıyor.

3- Türkiye Pavyonu 25 hafta boyunca, 122 mimarlık öğrencisinin yanı sıra mimarlık ve tasarım dünyasından önde gelen birçok isme ev sahipliği yapacak

PEK ÇOK FARKLI ÜLKEDEN 452 ÖĞRENCİ BAŞVURMUŞTU

4- Küratörlüğünü mimar Kerem Piker’in, yardımcı küratörlüğünü Cansu Cürgen, Yelta Köm, Nizam Onur Sönmez, Yağız Söylev ve Erdem Tüzün’ün üstlendiği Vardiya projesi kapsamında bienal süresince haftalık vardiyalar hâlinde Venedik’e gidecek mimarlık öğrencileri bienalin bu yılki teması Freespace/Serbestmekân kavramı çerçevesinde geniş katılımlı bir projeye dahil olacak.

5- Vardiya projesi için yapılan açık çağrıya 29 ülkeden başvuran 452 mimarlık öğrencisi arasından seçilen 122 öğrenci, Türkiye Pavyonu’nda düzenlenecek kamuya açık bir dizi etkinlik ve atölye çalışmasına katılacak ve pavyonun aktif bir parçası olacak.

6- Türkiye Pavyonu’nda 13 atölye çalışması, canlı yayınlanacak 50 dijital yuvarlak masa oturumu ve 6 konuk konuşmacı sohbeti olacak.

7- Konuşmaların merkezinde güncel mimarlık konuları da olsa, korku filmlerinden kent-çocuk ilişkisine, yapay zekâdan zanaata pek çok farklı konu olacak.

KONUŞMACILAR KİMLER? İLK KONUŞMACI EMRE AROLAT 

8- Konuşmalar tüm bienal ziyaretçilerine açık olacak. Emre Arolat, Eva Franch Gilabert, Juhani Pallasmaa, Jan Boelen ve Refik Anadol gibi mimarlık ve tasarım dünyasının önde gelen isimleri konuşacak.

9- Konuşmalarda ilk konuk mimar Emre Arolat. Arolat, 27 Mayıs Pazar günü saat 14.00’te Türkiye Pavyonu’nda bir sohbet gerçekleştirilecek. Konuşma, Vardiya’nın YouTube kanalından da canlı izlenebilecek.

10- Yuvarlak masa oturumlarındaysa aralarında Bernard Khoury, Andrew Kovacs, Han Tümertekin ve Cynthia Davidson gibi mimarlık ve tasarım dünyasının önde gelen isimlerinin bulunduğu konuşmacılar olacak.

YOUTUBE ve BLOG’DAN CANLI İZLEYEBİLİRSİNİZ

11- Vardiya süresince gerçekleştirilecek tüm atölye ve üretimler, YouTube Kanalı ve vardiyaxpress.com adresli bloğu üzerinden canlı olarak da takip edilebilecek.

12- Türkiye Pavyonu, Venedik Mimarlık bienalini bir sergi alanı olmaktan öteye taşıyan yaklaşımıyla, başlamadan, Wallpaper* dergisi ve BBC’nin internet sitesi gibi bazı yabancı yayın organlarında ‘görülmesi gerekenler’ arasında yer aldı.

* https://www.wallpaper.com/venice-architecture-biennale/2018/preview
* http://www.bbc.com/culture/event/20180501-biennale-16th-international-architecture-exhibition

13- Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi bu yıl 26 Mayıs – 25 Kasım 2018 tarihleri arasında Yvonne Farrell ve Shelley McNamara’nın küratörlüğünde Freespace / Serbestmekân başlığıyla gerçekleştiriliyor.

14- Bienalde bu yıl 71 katılımcının eserlerinin sergileneceği ana serginin yanı sıra Arsenale ve Giardini’de Türkiye Pavyonu’nun da aralarında bulunduğu 63 ülkenin sergileri yer alıyor.

15- Türkiye Pavyonu, bienalin ana mekânlarından Arsenale’deki Sale d’Armi binasında.