Uğur Koşar nasıl UK oldu?

Gazete yazıları, Kitap, Portre, Türkiye halleri

O, yurtiçi ve yurtdışında konferanslar veren, terapiler uygulayan ve kitapları, onu ‘en çok kazanan Türk yazar’ yapacak kadar çok satan biri. Peki Uğur Koşar, nasıl kendi sitesinde anıldığı gibi ‘UK’, yani bir marka oldu? Esas şimdi merak ediyorum

Şaşırmıştım… Ne Orhan Pamuk, ne Ayşe Kulin…. Ne Elif Şafak, ne Ahmet Ümit… Ne Yılmaz Özdil, ne Soner Yalçın. Kitap satışlarının telifinden en çok kazanan kişi, adını bile duymadığım Uğur Koşar idi.
‘Allah de Ötesini Bırak’ ve ‘Allah de Ötesini Bırak 2’ adlı kitaplarının (Destek Yayınevi) 757 binlik satışıyla 1,7 milyon lira telif ücreti kazanmıştı.
Kitaplarının ismini görünce “Adam dönemi çözmüş tabii. Gün o gün! ‘Allah’ diyen gerisi ne olursa olsun kazanıyor” diye düşünmedim değil.
Ancak kitaplarına baktım. Adam ‘Secret’ mevzuunun, ‘yüreğinin götürdüğü yere gitmenin’, ‘evrene göndermenin’ din ve peygamberli olanını yazmış. Kendi ismini de hat sanatıyla çevrelemiş, olmuş.

KLASİK KİŞİSEL GELİŞİM

Sitesinde bile ‘UK sözleri’ (evet Uğur Koşar hep UK olarak anılıyor) olarak geçen bir kaç cümle:
    * Yaşam geçmiş ile gelecek arasında açmış bir çiçektir onu, sadece şimdiki anın içinde koklayabilirsin.
* Kendi hayatını yaşamıyorsan yaşadığın hayat senin değildir!
* Dışarıda mucize arama mucize sensin.
* Sadece yaşamın gerçekliğine uyum sağla, ruhun ağlamaya ihtiyacı varsa ağla, gülmeye ihtiyacı varsa gül, her deneyimi yaşa, kontrol etme. Şayet kontrol edersen bütün enerjini dışarıya akıtmış olacaksın.
* Mutsuz insan yoktur, mutlu olacağına inanmayan insanlar vardır ve insanları yorgun kılan yaşam değil, taşıdıkları maskeleridir.

Bu UK cümleleri herhangi bir kişisel gelişim kitabında da bulunabilirdi sanırım.
E içi pozitif; güzel şeyler söylüyor. Kendini dinle, anla, iyi hisset diyor. Çok satması normal. Tabii topluma bakınca çok satmış ama az etkilemiş gibi o ayrı!

******FOTOĞRAFLAR Kitapları çok satan Uğur Koşan, sabah yayınlanan televizyon programlarına da pek çok defa konuk olmuş biri. Ziynet Sali onu ofisinde ziyaret edenlerden, Gülben Ergen de programında öğretilerini aktaran kişilerden biri.
Kitapları çok satan Uğur Koşan, sabah yayınlanan televizyon programlarına da pek çok defa konuk olmuş biri. Ziynet Sali (aşağıda) onu ofisinde ziyaret edenlerden, Gülben Ergen de programında öğretilerini aktaran kişilerden biri.

ziynet-sali-ile

“İNTERNETTEN ARAŞTIRIP YAZDI”

Kendi özgeçmişinde sadece Seyid soyundan gelen bir Siirtli olduğu yazıyor.
Hakkında çok da şey bilmiyoruz.
Koşar’ı yeniden gündeme getiren, Arda Akın imzalı boşanma davası haberi ve eşinin ağır ithamları. İlişki, boşanma hiç umurumda değil. İlginç olan eşinin “Kocam ilkokul mezunu bilgisayar tamircisiydi. İnternetten araştırıp kitap yazdı” sözleri.
Uğur Koşar, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden Almanya’ya pek çok yerde konferanslar veren, en çok satan kitapları yazan, politikacılardan futbolculara kişiye kendi icadı Nur Terapisi’ni uygulayan ‘UK’ haline nasıl geldi?
Kinayem yok! Çok merak ediyor, deli gibi bunu okumak istiyorum.

 

  • Bu yazı Nilay Örnek’in 11 Ekim 2016 tarihli Sözcü Gazetesi’ndeki köşesi için yayılmıştır.