Öyle bir defile ki, “Gösteri” der bilet satarsın

Gazete yazıları, Moda

Snapchat kullanmasam da, bir ara her sabah birilerinden telefonu kapıp Deniz Berdan ile kızı Begüm’ün ‘gazete okumalarını’ takip ediyordum. Belki de ortamın sansürsüzlüğünden, televizyondaki sabah programlarına taş çıkarır biçimde gazete okuyor, magazin değerlendirmeleri yapıyorlardı.
Bir arkadaşımın “İyi güzel de, sürekli yurtdışı kıyaslaması yapmaları da ayrı bir klişe” eleştirisini hatırlıyorum.
Ancak Deniz-Begüm Berdan ikilisi, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un 3. günündeki şovlarıyla yurtdışı ayarında bir iş çıkardı.

deniz-berdan-defilesi-yine-rengarenkbgapwkd_j0wms-bsnghg4w
Cinsiyet haklarını, ajite hale getirmeden, yürek koyarak, eğlenerek, eğlendirerek neşeli bir şekilde anlattılar ‘ekip’ olarak.
Gonca Vuslateri de neşesi ve tavrıyla defilede harikaydı, erkeksi tavrıyla podyumda yürüyen Rüzgar Erkoçlar da… Athena’nın ‘Ses Etme’ klibiyle son dönemde adını sıkça duyup gördüğümüz Onur Gökhan Gökçek de yine iyiydi, Kafası Karışık Kontrtenor isimli sahne performanslarıyla tanıdığımız Nuri Harun Ateş de etkileyiciydi.

athenanin-klip-yildizibaxmjm2-ieia6l9opgdo0g

SOHO’DA İKİ TURLU DEFİLE

Son yıllarda ülkedeki pek çok olaydan direk etkilenen moda haftası genel anlamda, dolu dolu geçti. Türkiye’den yurtdışına açılan, hatta pek çok kişinin hâlâ yabancı marka sandığı Bünyamin Aydın’ın Les Benjamins’i, Soho’yu ‘salladı’. Aydın’ın yaşgününe denk gelen defilesi ve ardından GQ ile ortak yaptığı parti, Soho’nun en kalabalık etkinliklerinden biri oldu. Terastaki defile ancak 2 parti halinde yapılabildi, parti ortamı ise tıklım tıklımdı.

Les Benjamins
Les Benjamins

* 15 Ekim 2016 tarihinde Nilay Örnek’in Sözcü Cumartesi ekindeki köşesinde yayımlanmıştır.