Kimin sitesinde geziniyorum?

283221_10150334526935400_6499723_n
Fotoğraf: Ergin Öztürk

Adım Nilay Örnek.
80’lerde İstanbul’da çocuktum; hızlıca okudum, 16’mda üniversite, 17’mde iş hayatına giriş derken 20 küsur yıldır medyadayım.

Meraklı biriyim.

5 yıl Sabah’ta editörlük; 8 yıl Milliyet’te köşe yazarlığı ve editörlük yaptım. Milliyet’te çalışırken önce 1 yıl, ardından 4 ay bir gazetecilik bursu için ABD’ye gittim.

Önce University of Rutgers’ta, ardından University of Michigan’da Knight Wallace Fellows adlı gazetecilere burs veren önemli bir kuruluşun davetlisi olarak eğitim aldım.

Kuruluşunda yer aldığım Habertürk Gazetesi’nde önce yazıişleri müdür yardımcısı ve yazar, sonra da hafta sonu ekleri genel yayın yönetmeni ve yazar olarak 2.5 yıl görev yaptım.

Akşam Gazetesi’nde hafta sonu ekleri başta, tüm ek yayınların başındaydım. Gezi oldu; işlerimizden olduk.

2 ay sonra gazetevatan.com’un yayın yönetmeni oldum ancak, orada da ‘olayların etkisi’ sürdü; istifa ettim.

Sözcü Gazetesi’nin günlük ekinde de haftanın 2 günü köşe yazıyordum. Aralık 2016’da günlük ek, hafta sonu ekine evrildi ve ayrıldım http://wp.me/p79ANb-Km

Tempo Dergisi’nde ayda bir düşünce ya da sanata değen dosyalar yapıyorum. Aralık 2016’da 30 yıllık Tempo Dergisi kapandı http://wp.me/p79ANb-Nh

Bu resmi listelemenin özeti şöyle de olabilirdi; ABD’deki 1.5 yıllık ‘hava deliği’ni saymazsak, 18 yıl gazetelerde her türlü işi yaptım, hep haftanın 6 günü çalıştım, hep ‘masabaşı’ydım!

Şimdi 35’imden sonra yeniden özgür olmayı öğreniyorum.
Hayata dair zevklerimden biri de işim oldu; 2.5 yıl boyunca Digiturk Turkmax Gurme’de Şehirli Sofralar adlı bir yemek/yemek kültürü/mekan programı yaptım.

Şimdi…

Kafa Dergisi‘nde 2.5 senedir Koleksiyoner Kafası başlıklı bir köşem vardı; koleksiyonerlerle röportajlar yapıyordum. Şu anda onu ‘İyi Şeyler Kafası’ adlı başka bir köşeyle değiştirdik…

Journo.com için -ağırlıklı medya, yayın dünyası üzerine- özel dosyalar hazırlıyorum; https://journo.com.tr/author/nilayornek

Pek çok dergiye, farklı internet mecrasına özel haber ya da dosyalar hazırlıyorum, röportajlar yapıyorum.

Sesli kitap dinleyebileceğiniz Storytel ile ortak bir proje olarak bir pod cast yapıyorum. Mesleğini çok iyi icra ettiğini düşündüğüm insanlara “Nasıl Olunur?” sorusunu yöneltiyorum. Ve bu yeni işimi pek sevdim, seviyorum.

Yeniden ‘masabaşı’na dönmemek için sıkı gezip sıkı çalışıyorum. İyi yemeğin, sanatın, özellikle resim ve müziğin, paylaşmanın, okumanın beni mutlu ettiğini düşünüyorum.
Hiç kimse görmüyormuş gibi dans etmeye, hiç incinmemiş gibi sevmeye, hiç kimse onu dinlemiyormuş gibi şarkı söylemeye çalışıyorum.

Ekim 2017’de Bütün İyiler Biraz Küskündür  http://wp.me/p79ANb-YQ çıktı. Daha önce de karma, çok yazarlı kitaplarda hikayelerim yayınlanmıştı ama bu benim ilk kitabım. 6 Ekim’de çıktı, bir haftada 5 bin baskı tükenmişti, 40’ıncı günde 13’üncü baskısını yaptı; 2. ayında 15’inci baskıdaydı; umarım daha nice baskılara… (Şimdilerde 20’nci baskısında…)

Ekim 2019’da da Her Umut Ortak Arar adlı ikinci kitabım yayınlandı. 47 mis gibi, yepyeni yazı. Yine Artemis Yayınları’ndan. Bu defa 10 bin baskı ile yola çıktı.


Severim

 • Öğrenmeyi
 • Okumayı ve yazmayı
 • Fotoğraf çekip, ‘bilgisiyle’ paylaşmayı
 • “Böyle de bir şey var” diyerek yenilik anlatmayı
 • Yemek yemeği ve öğrenmeyi
 • Sergi-galeri gezmeyi
 • Sanatla ilgili her şeyi
 • Sokak resimlerini
 • İstanbul tarihini, tarihi
 • Uzayı
 • İnsan, hayvan doğası ve evrimini
Fotoğraf: Serkan Şentürk
Fotoğraf: Serkan Şentürk