‘Mış gibi yapmalar’ cumhuriyetinde umudumuz bitti mi sandın!

ALAN SEÇ OKU, Gazete yazıları, Müzik, Portre, Psikoloji, Sanat, Sosyal Medya / Teknoloji, Sosyal psikoloji, Street Art / Sokak Sanatı, Türkiye halleri

Athena’nın klibi ‘yıkıyor’, ‘yıkılıyor’! Ama ‘yorumlara kapalı’ şekilde, internette. Tam bu noktada sadece internete özel içerik yaratan, ana akımdan isim ve rol çalan ‘Motto Müzik’ örneğini masaya yatırmak iyi oluyor

Gönenç Uyanık yönetmenliğinde, Athena’nın ‘Ses Etme’ adlı şarkısına çekilen, ‘trans’lara, ‘farklı olana’ şiddeti anlatan klip malum, YouTube’da yayınlanmasıyla birlikte izlenme, beğeni ve paylaşım rekorlarına koşuyor.
Kliplerle büyümüş bir 80’ler çocuğu olmama rağmen uzun zamandır klip izlemediğimi hissettirecek kadar güzel. Şarkı da ayrı güzel, ki ben klibi görmeden duymamıştım bile… Zaten kliplerin işlevi kimi zaman da bu değil midir? Dinletmek!

Athena Klibi, 'Ses Etme'den...
Athena Klibi, ‘Ses Etme’den…

‘GAY’E SANSÜR VAKADIR

Athena’nın bu klibi ile duyduk, dinledik ve hissettik, bir ‘hayat belirtisi’ gördük.
Ama klibin yayınlanabildiği yer televizyon değil, internet. Ve klip yorumlara kapalı.
Yeni sezonda sansürün eleği mi inceldi bilinmez, her güne ayrı vaka!
Bir ‘ön sevişmenin’ sevişmesinin ‘bip’lendiğini duyduk ( http://wp.me/p79ANb-C7 ), daha vahimi yıl olmuş 2016, televizyonda yayınlanan filmdeki ‘gay’ kelimesinin sansürlendiğini gördük.
‘Gay’ kelimesine sansürün şiddeti artırdığını görmez gibi…

YOUTUBE’A ÖZEL İÇERİK

Sansürlere, klişelere, samimiyetsizliğe rağmen Türkiye’de televizyon hakimiyetinin kolay kolay yıkılmayacağı belli. İşte burada yeni umut internet. Ama zor. Bu konuda da doğru yolda giden, yol açıcı, örnek gösterici bir platform var: Motto Müzik.
Motto Müzik, 2015’ten bu yana yayın yapan ‘müzik’ çıkışlı yerli YouTube kanalımız. Müzikten yola çıkarak seyahatten ünlü isimlerle sohbete, festivallerden müzik derslerine pek çok içerik bulabileceğiniz kanalın özelliği, sadece YouTube’a özel içerik üretmesi.
Tekil izlenme sayısı 5 milyonun üzerinde olan, YouTube’da toplam 70 bin izleyicisi olan platforma şimdiye kadar 700 video yüklenmiş.

ekip
Motto müzik ekibi bir eksikle, bağlama dersleri veren Sabri Uysal hariç, Tuz Gölü’nde yeni dönem çekimlerindeydi.

TELEVİZYON TRANSFERLERİ

Yekta Kopan http://wp.me/p79ANb-CE ve Mehmet Turgut http://wp.me/p79ANb-Cn gibi yakın zamana kadar televizyonda izlemeye alıştığımız kişilerin ‘tek ve sadece’ burada yayın yaptığını görmek önemli ‘bir şey’.
Murat Meriç (okunası bir röportaj ve tabii kitap için http://wp.me/p79ANb-nQ ) ya da Barış Akpolat gibi gazetecilerin ‘renklerini ortaya çıkaran’ bir mecra bulmaları etkileyici.
Timur Akkurt, Kemal Tuğrul Sümer ve Şenay Akkurt gibi uzun süredir ‘YouTuber’ olanların yaptıklarının karşılığını bulması bir örnek.
Nurkan Renda gibi, Sertab Erener’den Nazan Öncel’e pek çok sıkı müzisyenle ‘sıkı çalışmış’ bir gitar dehasından gitar ya da Onur Akça‘dan davul, Sabri Uysal’dan bağlama öğrenebiliyor olmak kolay mı? Üstelik ücretsiz!
Street art ve hiphop gurusu Tunç Dindaş ile sokağın nabzını tutmak kaç ortamda mümkün?
Evren Can Gündüz ile Melisa Karakurt’un programı da tam genç işi http://wp.me/p79ANb-Cu

YATIRIMCININ ÖNEMİ 

İşte bu noktada ‘yatırımcı’nın önemi artıyor. Allianz Türkiye, 2015 yılından bugüne Motto Müzik’e kadar 5 milyon TL yatırım yapmış. 2017’de de 3,5 milyon TL yatırım planlıyor. Yani işin sağlam gitmesi için bu işe inan, yatırım yapan, “Aman da benim de bir kanalım oldu” diyerek kendini çeri sokmayan, çizgisi belli içeriğe karışmayan birilerinin bu işe gönül koyması gerekiyor.