Veda etmeyi bilmek

ALAN SEÇ OKU, Gazete yazıları, Hayata Dair, İlişkiler, Müzik, Sanat

Çok gerçek, derin ve etkileyici bir sanatçı Marina Abramovic. Yine bir performans sanatçısı olan Ulay ile 1975 yılında tanışıyorlar. Aralarındaki büyük aşk! Bir arada, aşkları kadar ses getiren işler de yapıyorlar. Çin Seddi’nde yapmak istedikleri performans gerçekleşeceği sırada Abramovic, Ulay’ın kendisini aldattığını ve birlikte olduğu kadının hamile olduğunu öğreniyor. Çin Seddi’nin farklı uçlarından yürüyüp buluşuyorlar ve ayrılıyorlar. Yıl 1988; bu son sarılışları ve son birlikte işleri oluyor; aralarına bu set kadar duvarlar giriyor.
Yıl 2010. Marina Abramovic, New York’ta, MoMa’da bir performans sergiliyor. O oturuyor, siz de karşısına geçip 60 saniye boyunca tek kelime etmeden iletişim kurmaya çalışıyor ya da sadece bakıyorsunuz.

Ulay ile Marina Abromovic'in o ünlü veda anı...
Ulay ile Marina Abromovic’in o ünlü veda anı…

YILLAR SONRA DA OLSA…

Ve Ulay geliyor! 22 yıl sonra. Abramovic’ın gözlerinden okuyorsunuz: Şaşkın, iyi, gözleriyle gülüyor, binbir duygu yaşıyor, seviyor, gözlerinden yaşlar akıyor. Ulay’ın gözlerinden okuyorsunuz: gözleriyle gülüyor, binbir duygu yaşıyor, seviyor, gözlerinden yaşlar akıyor ve adam gibi veda ediyor. Ellerini uzatıyor Marina, el ele tutuşup gerçekten ‘helalleşiyorlar’.

Leonard Cohen, Marianne Ihlen ile...
Leonard Cohen, Marianne Ihlen ile…

COHEN: YOLUN SONUNDA GÖRÜŞÜRÜZ

Leonard Cohen, Marianne Ihlen ile 1960’lı yıllarda Yunanistan’ın Hydra adasında tanıştı. Büyük aşk ona ‘So Long Marianne’ ya da ‘Bird On A Wire’ gibi şarkılar yazdırdı. Ayrıldıktan sonra da birbirlerine duydukları sevgi bitmedi.
Ve Marianne, 27 Temmuz’da Cohen’den bir mektup aldı: “Artık yaşlıyız, vücudumuz dökülüyor. Ve çok yakında seninle olacağımı görebiliyorum. Sana hayranlığımı biliyorsun. Sana şimdi iyi bir yolculuk diliyorum, çok yakında yolun sonunda görüşürüz.”
Marianne, mektubu okuduktan 2 gün sonra, 29 Temmuz’da, 81 yaşında öldü.
Bu insanlar düzgün veda etmeyi biliyordu.

* Bu yazı, Nilay Örnek’in 9 Ağustos Salı günü Sözcü Gazetesi Şık ekinde yayınlanan köşesinden bir parçadır.

  • Ve 11 Kasım 2016 sabahı, bir cuma sabahı, uyandığımızda öğreniyoruz ki, bu veda etmeyi bilen adamlardan Leonard Cohen, o mektubu yazan, ardından da “Ben de hazırım” diyen sanatçı hayata veda etmiş:( O, “Hazırım” diyosa hazır da, sevdiğimiz insanların gidişine biz hiçbir zaman hazır olmuyoruz.