Seçim günü tostun yanına çay yok:)

İlginç bilgi, Türkiye halleri

Ben bir yaşıma girdim! Belki de benim cahilliğim. Çayın seçim günleri bazı kafelerde (restoranlarda değil), YSK (Yüksek Seçim Kurulu) kararıyla yasak olduğunu biliyor muydunuz?

Ben de bunu, beni Susurluk’taki Düzdağ Tost’tan şaşkınlıkla arayan Sinan Hamamsarılar’dan öğrendim. Hakikaten şaşırtıcı. Bir de “Toplanmalara-muhabbete yol açıyor” diye herhalde diye düşündüm. Düzdağ Tost baya tostçu da olsa kıraathane ruhsatlı olabilir tabii. Tostçu da “Keyif verici madde sayılıyor abi” demişler:)

2018 yılında çıkan seçim haberlerinde şöyle yazıyor:

2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun 7. maddesinde, “Kişilerin tek tek veya toplu olarak eğlenmesi, dinlenmesi veya konaklaması için açılan otel, motel, pansiyon, kamping ve benzeri konaklama yerleri; gazino, pavyon, meyhane, bar, birahane, içkili lokanta, taverna ve benzeri içkili yerler; sinema, kahvehane ve kıraathane, kumar ve kazanç kastı olmamak şartıyla adı ne olursa olsun bilgi ve maharet artırıcı veya zeka geliştirici nitelikteki elektronik oyun alet ve makinelerinin, video ve televizyon oyunlarının içerisinde bulunduğu elektronik oyun yerleri, internet kafeler ve benzeri yerler umuma açık istirahat ve eğlence yeri sayılır.” hükümlerinin yer aldığı belirtildi.

Seçimin sağlıklı ve düzenli şekilde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla 2839 sayılı Kanunun 42. maddesi dikkate alınarak, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 79. maddesinde yer alan içki ve silah taşıma yasağı ile 80. maddesinde öngörülen yayın yasağının uygulama usul ve esaslarının belirlenmesine ilişkin YSK kararında da “Oy verme günü oy verme süresince kahvehane, kıraathane ve internet kafeler gibi bütün umumi eğlence yerlerinin kapalı kalacağına, eğlence yeri niteliğini taşıyan lokantalarda yalnızca yemek verilebileceği…” düzenlemesine yer verildiği aktarıldı.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.