Günde 2 bin TL’ye bebek bakmak ister misiniz?

ALAN SEÇ OKU, Eğitim, Gazete yazıları, Hayata Dair, İlginç bilgi, Türkiye halleri

 Tabii ki bakmak istersiniz! Ama herkesin yapabileceği bir şey değil, özel bir uzmanlık gerektiriyor. Şimdilerde ‘çok tutuluyor’. Bir de uyku danışmanlığı var ki, onun ücreti de danışmalık 1000 TL

Bir arkadaşım anlatıyor; “Bizimkinin çevresinde doğum yapan herkes o kadını çağırıyormuş. Bir yeni doğan hemşiresi. Kadının günlük ücreti 2 bin TL. Çocuk doğar doğmaz geliyor, bebeğe nasıl bakılacak, ne zaman uyuyacak, ne zaman kalkacak programlıyor. Üç gün anlatıyor, öğretiyor gidiyor. Ancak sadece tanıdığı birilerinin tanıdığı insanlarla, referansla çalışıyor.”
Masanın büyük bir kısmı haberdar. Burcu, aynı sitede oturduğu ünlü sunucunun bebeğine böyle bakıldığını anlatıyor.

bebek
Kadının adı, telefonu Çimen’in çoktan cebinde; “Bu işin en ünlüsü o. İlk zamanlar anneanne, babaanneyi baya uzak tutuyor, tamamen ipler onun elinde oluyor. Sıkı bir disiplinle çalışıyor. Bizim Aslı da, ablası da doğum yapınca onu çağırdı, çok mutlular. Bu, anneye hizmet yahu. Çocuk gece zırt pırt uyanıp ağlamayacaksa, düzgün beklenecekse 6 bin TL ne ki. Ben doğum yaparsam yüzde yüz, kadını çağıracağım. Hem sonra da çocuk ateşlendi, bir şeyi merak ettin tavsiyeye devam ediyormuş.”
Çimen beni gaza getiriyor, “Kredi çeker yine de kadını çağırırsın yahu, tabii tabii..”

BİZDEKİ DÜZ HESAP!

Ruhat “Biz öyle mi çocuk yetiştirdik. Günde 2 bin TL ne yahu?” diyor
Ben, Meltem ve Belde, “Günde 2 bin TL ne yahu?” sorusuna bardağın dolu tarafından bakıyoruz; “10 gün çalışsak 20 bin cepte kızım!”
‘Gugıl’lıyoruz: Nasıl yeni doğan hemşiresi olunur?
Sanki tüm yeni doğan hemşireleri dünyaları kazanıyor gibi…
Sanki her gün, bu ‘hizmetten’ haberdar ve maddi durumu yeterli birinin çocuğu doğuyor ve bu işi yapanlar ayın her günü çalışıyor! Hayaller bizde şelale!

baby-weigh-hi-res_tcm16-84175

ÇOCUĞA FORMAT ATMAK

Sinan, “Ben bunu daha önce de duymuştum, kadın geliyor çocuğa format atıyor” diyor.
Sinem araya giriyor, “Benim daha büyük yaşta bu ‘çocuk danışmanlığı’ hizmetini alan arkadaşlarım var. Büyük karşıyım buna. Tamam nedenleri ve eğitimleri var ama çocuk Nazisi gibiler. Anne ne yapar? Çocuk uyumazsa yanında yatar, ağlarsa susturmaya uğraşır, acıktığını düşünürse yemek verir. Ama mesela bu bakıcılar geliyor; çocuk ölüyor ağlamaktan yok yanına gidilmiyor… Acıkıyor yemek verilmiyor. Ay ben istemem”.

TELEFONLA UYKU DANIŞMANLIĞI

Sonra bir de uyku danışmanlığından bahsediliyor; düzensiz saatlerde uyuyup uyanan, sık kabus gören çocuklar için birebir imiş. Eve gelmeden, telefonla da hizmet alınabiliyormuş.
Bu işi yapan en bilindik isimlerden biri şimdi büyük bir firmayla da anlaşmış, o da verdiği danışmanlık hizmeti karşılığında 1000 TL alıyormuş.
Daha ileri yaşlar için başka koçluk, başka danışmanlıklar da anlatıldı; ama onlar başka yazıya.

  • Bu yazı 12 Kasım 2016 tarihinde Nilay Örnek’in Sözcü Cumartesi ekindeki köşesinde yayımlanmıştır.