Bir yazıyı paylaşmadan oku baban gibi, eşek olma!

Gazete yazıları, Hayata Dair, İlginç bilgi, Komik, Psikoloji, Sosyal psikoloji, Sosyoloji, Türkiye halleri

İlk büyük farkındalığımı hatırlıyorum.
Gezi Parkı eylemlerinin en harlı olduğu dönem, muhafazakâr kanatın her kesimden kabul görmüş entelektüel yazarı, bir köşe yazısı yazmış.
Başlık, “Mustafa Keser’in askerleriyiz”.
“Gezi Parkı eylemleri hiç kuşkusuz makul bir talebin ifadesidir” gibi cümleler içeren yazının girişi, “Mustafa Keser’in askerleriyiz” sloganını duvarlara yazan kitlenin kafasıyla örtüşür nitelikte.
Avuç içlerimize Twitter ekranının yapıştığı, sabahları mavi kuşların ötüşüyle uyandığımız günler. Gözümü bu yazıya açtım.
Herkes yazıyı paylaşıyor. İlk paragraflardan satırlar alıntılanıyor, övgüler yazılıyor.
Meşgulüm, yazının o anki gündeminden uzak kalmak pahasına yazıyı sonra okumak üzere favorilerime ekledim.

nytimes

KRAL ÇIPLAK

Akşam saatleri, gazeteci Ebru Çapa’nın o yazıya saydırdığını fark ettim. Yazıdan hiç görmediğim alıntılar yapıp söyleniyordu. Çünkü yazıyı okumuştu!
“Gerçeği gören ve harbiden Yeni Türkiye’yi inşa edebilecek bir lider işinize gelmiyor” gibi cümlelerle son bulan yazı kendi içinde tutarlıydı! Hem Erdoğan’ı, hem de Gezi eylemcilerini haklı buluyor, “Başbakanı yedirmeyiz” jargonuyla konuşan danışman, köşe yazarı ya da ‘şakşakçılara’ laf ediyordu.
Ama bence trajikomik olan, pek çoğu da ağır muhalif yazar, çizer, sanatçı vs. olan büyük abiler ve ablaların yazıyı okumadan ve hatta övgüyle paylaşmış olmasıydı.
Sonra birden ‘anında retweet’çi onlarca kişi, bir dalga halinde “Aaaa son satırları görmemişiz”, “Benimki yanlışlıkla oldu”lara falan başladı.
Şaka gibiydi.

gazete 3

ONU HİÇ BÖYLE GÖRMENDİNİZ

Sonra bu çok oldu. Çok fazla.
Ben 6 ay bir büyük ulusal gazetenin internet sitesinin başındaydım.
İnternet sitesi panelinin şöyle bir ‘şeytani güzelliği’ vardır; yalan kaldırmaz!
Tüm rakamlar ortadadır, çırılçıplak.
“Haber okuyorum” ayağına, Kim Kardashian galerisine dalan insanların sayısına inanamaz, bir cümlenin başına ‘Şok, Flaş, Onu Hiç Böyle Görmediniz’ eklenmesi neler değiştirir tahmin edemezsiniz!

PAYLAŞIM FORMÜLLERİ!

Dikkat edin bir yazıyı direk koyarsanız ilgi görmez.
Başına içinden bir cümle ya da tavrınızı yazarsanız daha fazla ilgi görür, okunur ya da paylaşılır.
Yine ülkemde bir orman katliamı olmuş. Twitter’dan, başına da ‘tepkimi net gösteren’ bir satır yazıp paylaşıyorum. 749 kişi Retweet ediyor. Ama panelden ‘tıklayıp haberi açan kişi sayısına’ bakıyorum: 81!
Linkte mahalleye küfür etsem, millet paylaşacak yani! 

18 YANLIŞ, 1 ORMAN GÖTÜRÜR

Evet bilgi, belge, okunacak çok şey, ilgi alanı çok, zaman yok. Ama o zaman paylaşma, okumuş gibi yapmayıver! (Bu konuda başka bir mevzuu için http://wp.me/p79ANb-gq )
Sinan Erensü, “Artvin Mücadelesine Dair Doğru Sanılan 18 yanlış” adlı bir yazı yazmış millicografya.com adlı sitede. Şimdi Facebook’ta her saniye birinin paylaşımıyla önüme düşüyor. Ama uzun, ama dikkat istiyor. Umuyorum birileri gerçekten okuyor.
Çünkü başımıza ne gelirse ‘içeriği okumamaktan’ geliyor ve 18 yanlış, doğanın bütün dengesini götürüyor!

ArtvinCerattepeMadeneDirenis9

 

  • Bu yazı 24 Şubat Çarşamba günü, Nilay Örnek’in Sözcü Gazetesi’ndeki köşesinde ‘Paylaşmadan oku baban gibi, eşek olma!’ başlığıyla yayımlanmıştır. Tabii ki paylaşılması hoş olur; ama okunmadan paylaşılması tavsiye olunur…