Bir hafta sonuna kaç festival sığar?

Çizgi roman, Gazete yazıları, Şehir, Türkiye halleri

Şüphesiz festivaller benzer ilgi alanlarındaki insanların bir araya geldiği, ilgili sektördeki insanların tanıştığı ya da birbirini daha iyi tanıdığı, tüketicinin belki onlarca farklı üreticiyi bir arada görebildiği, tanıyıp, tadımlayabildiği üstelik eğlenceli etkinlikler. Sosyalleşmeyi artırdığı gibi, ekonomik olarak da bir canlanma yarattıkları bir gerçek.
Ancak İstanbul gibi bir yerden bir yere ulaşmanın artık iyice güç olduğu bir şehirde bir hafta sonuna kaç festival sığar?

ORGANİZATÖRLERİN NASIL HABERİ OLMAZ?

Üstelik bu festivallerin ilgilenenleri ne kadar artsa da benzer gruplar, hemen hemen aynı insanlar… Organizatörlerin nasıl haberi olmaz?
Bu hafta sonu hamburger, makarna, pizza, kahvaltı, çizgi roman festivallerinden hangisine gideceğine karar veremez durumdaydı insanlar.
Hadi hamburger daha uzun sürüyor, çizgi roman ayrı bir alan; ama yine de denk getirmemek mümkün değil miydi?

IMG_8700

ÇİZGİ ROMAN MERAKLILARI İÇİN CENNET

Ben Kadıköy’deki plak günlerine ve İstanbul Comics and Art Festival’e gidebildim ancak. İkisinin de çok keyifli olduğunu söyleyebilirim. Yapılmaması eksiklikmiş! St. Joseph’liler Derneği Sosyal Tesisleri böyle bir etkinlik için ne kadar güzel bir alanmış, indirimli kitaplar da çizgi roman severler için muhteşemdi. İkisinin de devamı gelir ama festivallerin geleceği için zamanı iyi gözetmek gereklidir.

IMG_8689


* Bu yazı 27 Eylül 2016 tarihinde Nilay Örnek’in Sözcü Gazetesi Şık ekindeki köşesinde yayımlanmıştır.