Ben Okurum’da Eduardo Galeano’yu konuştuk

Kitap, PODCAST

Sevgili Deniz Yüce Başarır, benim Storytel podcast komşum. Aynı zamanda iki kitabımı da, yani hem Bütün İyiler Biraz Küskündür hem de Her Umut Ortak Arar’ı Storytel için okuyan, sesiyle sesli kitaba dönüştüren kişi…

Deniz, artık uzunca sayılabilecek bir zamandır Ben Okurum adlı bir podcast yapıyor malum. 

Konu kitaplar. Çok değerli -bunu kendim için söylemiyorum tabii- yazarlarla, yazarların seçtiği bir kitabı konuşuyor. O kitap konuşulurken, kitabın yazarı da yazını da masaya yatırılıyor… Bilmiyorsanız öğreniyor, merak ediyorsunuz, bazen “Aaa ben o açıdan hiç bakmamıştım” diyorsunuz bir kitaba…

Deniz Yüce Başarır, “Konuk olur musun?” dediğinde ben bir kitaptan ziyade yazar seçtim, Eduardo Galeano.

Pek çok kitabı olabilirdi benim için; yazı-tura atar gibi “‘Hiç Kimseler’ hangi kitapta ise o olsun” dedim.

Yaptık yayını. Bana ne şans ki, heyecanlı heyecanlı Eduardo Galeano aşkımı akıttığım bir yayın var. “Daha iyi olabilirdi” diyorum, insan deli planlayarak konuşamıyor ama çok çok sevdiğim bir yazarla ilgili görüşlerimi kaydetmek bile acayipmiş. Yine dinlemeyenler için söylüyorum. Mesela siz kitabı ya da yazarı kendi açınızdan anlatıyorsunuz, Deniz sohbetiyle açıyor; sonra da maddi bilgilerle, yazarın hayatıyla muhabbeti örüyor, tamamlıyor.

Link burada. Dinlerseniz umarım seversiniz.

Galeano! Hep karizmatikti, benim için…

Bu arada; Ben Okurum’un Eduardo Galeano‘lu bölümü için hazırlanan basın bültenini de paylaşayım:

Deniz Yüce Başarır’ın storytel.tr sponsorluğunda hazırladığı podcast serisi “Ben Okurum”un üçüncü sezonu, gazeteci yazar Nilay Örnek’in konuk olduğu yepyeni bir bölümle başlıyor! Başarır ve Örnek, Latin Amerika’nın güçlü sesi, gazeteci yazar Eduardo Galeano hakkında neşeli ve dolu dolu bir sohbete imza atıyor. Sohbetin odağına Galeano’nun Kucaklaşmanın Kitabı’nı alan ikiliden Nilay Örnek kitap için “İnsanın kendisiyle barışmasına, kendini anlamasına yardımcı olur çünkü kendi körlüğümüzden kurtarır,” yorumunu yapıyor. Örnek, kısa yazma hünerine imrendiğini söylediği Eduardo Galeano içinse “Her güne bir bilgelik veren, zihin açan, zihni geliştiren bir insan” diyor.

Sohbetle bilgiyi buluşturan podcast serisi “Ben Okurum”, dolu dolu bir bölümle dinleyicileriyle yeniden kavuşuyor. Üçüncü sezonun ilk bölümünde deneyimli yayıncı Deniz Yüce Başarır, “Nasıl Olunur” adlı podcast’iyle tanınan gazeteci yazar Nilay Örnek ile Latin Amerika’nın güçlü sesi, başka bir gazeteci yazar Eduardo Galeano hakkında neşeli ve zengin bir sohbete imza atıyor. Sohbetin odağına Galeano’nun Kucaklaşmanın Kitabı adlı eserini alan ikili, söz konusu Latin Amerika olduğunda diktatörlere, sömürge düzenine, açlığa, haksızlıklara, direnişe olduğu kadar güzelliklere de değinmeden geçemiyor. Şiirsel dili, insanın ufkunu genişleten yaklaşımıyla Eduardo Galeano’yu tanımak ve edebiyatın büyülü dünyasına adım atmak için kaçırılmayacak bir fırsat sunan bölümde, her zaman olduğu gibi kitaptan alıntılar da Başarır’ın sesiyle okurlara ulaşıyor.

Eduardo Galeano için “Hem edebiyat hem gazetecilik; kısa yazma hünerini görürsün. Ben mesleki anlamda çok şey öğrenirim. Yani özenirim ona, imrenirim,” diyen bölüm konuğu Nilay Örnek, “Kısa anlatmak çok önemli. Ama onun gibi kısa anlatmak o kadar zor ki. Bana o kadar dahiyane ve büyülü geliyor ki. Büyük bir bilgeliği birkaç satırda yapıyor. Hem tarih var, hem aşk var hem hafıza var hem modern kültür var, popüler kültür var. Hepsi altı satıra nasıl sığar mesela… Hem de vurucu biter,” diye devam ediyor. Örnek, “Galeano, tarihi bize insan gözünden anlatıyor. Nasıl ki bir çocuk sokağı anlatırken, sokağı onun bakışından görürsek, başka bir açıdan görürüz ya. Galeano açısından bakmak da çok geniş bir açıdan bakmak demek, olaylara yürekle bakmak demek,” diye anlattığı yazar için “Benim için her güne bir bilgelik veren, zihin açan, zihni geliştiren bir insan,” diyor.

Nilay Örnek, Kucaklaşmanın Kitabı içinse “Kucaklaşmayı sağlar, barışmayı sağlar. İnsanın kendisiyle barışmasına, kendini anlamasına yardımcı olur çünkü kendi körlüğümüzden kurtarır bu kitap. Sıradan insanlar hakkında düşünmeyi, bakmayı görmeyi öğrenmek için okunmalıdır,” yorumunu yapıyor.

Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi Deniz Yüce Başarır“Ben Okurum” adlı podcast serisinin her bölümünde farklı bir konukla birlikte farklı bir kitaba odaklanıyor. Kitaplar üzerine bir arkadaş sohbeti tadında ilerleyen ve aynı zamanda bilgilendiren podcast’te Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum”un tüm bölümlerine Storytel, Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.”

One thought on “Ben Okurum’da Eduardo Galeano’yu konuştuk

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.