Zete’nin ardından üzgün, ‘bize’ kırgın…

Gazetecilik, Portre, Türkiye halleri

Sonraki gelişme için: http://wp.me/p79ANb-oV

Nurcan Akad çalıştığım en harika insanlardan. Medyada ‘at gözlüğü’ takarak klişelerini tekrarlayan pek çok gazeteciye inat, yenilikçi, saygılı, güleryüzlü, insancıl, çalışkan, iyi gazeteci, iyi dost. Tepkisini de belli eder, yeri gelir özür de diler, taktir de eder.
Milliyet’teyken bir yıl ABD’ye gittim, döndüğümde o oradaydı. İyi ki oradaydı. Bana çok şey kattı, çok şey öğretti, birlikte çalıştığımız dönemde ve sonrasında her zaman yanımdaydı.
Milliyet’ten Habertürk’e geçerken hayatımın her alanında kullandığım muhteşem öğüdü veren de odur, sonrasında eklerin başına geçerek Gezi’ye kadar çok mutlu olduğum Akşam için beni İsmail Küçükkaya’ya da anlatan iki kişiden, iki kadından biridir.

***

Gençlik onu besler, açık kafaları sever; gençlik ve açık kafalar da onu…
Sürekli “18 yılım, gençliğim masabaşında geçti” diyorum ben, son 2 yılım da günah çıkararak geçiyor. Sürekli 20 yıldır çalıştığımı söylüyorum, sanırım yorgunlukla.
Ama o basında geçen yıllarının, onca yılın ardından tüm parasını, emeğini Zete’ye yatırdı.
Ve buna başladığı 5.5 yıl önce, o “Gazeteler artık internetten okunacak” der bana ipad’den muhteşem sayfalar gösterirken onun bu kadar öngörülü olmasına hayranlıkla bakıyordum -o limonatayı yudumlarken, öyle aklımda yani-…
Zete çok ‘düzgün’, çok ‘doğru’ işler yaptı…
Eğer birazcık internet işini biliyorsanız, en ‘ağır abi’ sitelerin bile neler yaptığını görebilirsiniz. Hep diyorum internetçiyseniz bazen yatağınıza ‘yapmadıklarınızla gurur duyarak’ ama ‘rakamsal başarısızlıkla’ girersiniz.
Tabii “yapılanı görmeyip, söyleneni dinleyen” bir milletiz o yüzden daha çok ‘ben, ben’ yapanı konuşuyoruz ama Zete düzgün habercilik yaptı.

***

İyi insanlar yetişti Zete’den, düzgün haberciler olduklarına, olacaklarına eminim.
Nurcan Hanımcığımı yıllar oldu şöyle bir yemek masasında göremedim, onunla eskiden çok yapardık bir dans edemedim. Niye? Gece gündüz Zete’nin başındaydı.
Zete statik bir duruma geçiyor, inşallah yeniden aktif olur.
Bugün konuşuyoruz, yine derdi ‘çocuklarına’ uygun başka yerler bulmakta…
Harbiden birbirimize iyi bakamıyoruz ya ben ona üzülüyorum.
İşini beğendiğini sev, oku, paylaş, takdir et.
Keşke daha çok yapsaydık.
Tüm Zete ekibine hayırlı olsun yeni süreç; iyi çalıştınız…
Üzgünüm ben.

 

 

zete