Yetenekli müzisyenlerin kendilerini yurtdışında tanıtması için harika bir fırsat: Vitrin

Türkiye halleri

İstanbul Caz Festivali kapsamında üç senedir, Vitrin – Türkiye Güncel Müzik Buluşması konserlerinde sahneye çıkan sanatçı ve toplulukları değerlendiriyor. Her sene seçilen iki ekibe SOCAR tarafından, yurtdışı turnelerinde kullanılmak üzere 2500 euro’luk bir ödül veriliyor… Bize yetenekli insanları dinlemek ve onların yurtdışındaki temsiliyle mutlu olmak düşerken, yeni pek çok grup da bu projeyle ‘can suyu’ alıyor

İstanbul’da en azından 20 yıldır takip ettiğim, yıllarca yaz tatili planlarımı ona göre ayarladığım bir etkinlik, İstanbul Caz Festivali…

Bu yıl da İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 26’ncısı düzenlenen İstanbul Caz Festivali’nin şahane bir programı var.

Bana da 5 önerim soruldu, ‘seçmek’ zor da olsa yanıt verdim…

Ama maalesef ‘vitrin’e dikkat etmemişim, belki sizler de bilmiyorsunuzdur diye anlatmak isterim. Çünkü böyle işleri ben çok severim. 

Vitrin, İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer’in fikriymiş. SOCAR Türkiye, dünyanın en köklü petrol ve doğalgaz şirketlerinden biri olan SOCAR’ın (Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi) 2008 yılında kurulan bir iştiraki. Üç yıldır da, yani başından beri Vitrin projesinin destekçisi.

Çok kısaca anlatmak gerekirse, İstanbul Caz Festivali boyunca Vitrin – Türkiye Güncel Müzik Buluşması yapılıyor. Bazı sanatçı ya da topluluklar festival içinde konserler veriyor. Bu konserler alanında çok iyi kişilerce değerlendiriliyor. Her yıl iki topluluğa SOCAR Türkiye İpek Yolu Turne Destek Ödülü veriliyor. Sanatçılara, gelecek sene çıkacakları turneler için maddi destek sunan bu ödül 2500’er euro. Sanatçı ya da gruplar bu ödülü, sonraki bir yıl içerisinde yapacakları herhangi bir uluslararası turnede, masraflarını karşılamak için kullanıyor.

2017’de bu ödülü Korhan Futacı ve Kara Orkestra ile Gevende, 2018’de ise Coşkun Karademir Quartet ile Islandman almış.

Bu ödülün değerini müzisyen anlar! Yurtdışına, hele de bu dönemde ekipman taşımak, farklı ülkelerde konserler vermek… Böyle katkılar çok önemli. Üstelik bizler için de öncesinde harika grupları festival kapsamında dinleme fırsatı var.

Bu sene de Vitrin – Türkiye Güncel Müzik Buluşması, 3-6 Temmuz tarihleri arasında yapıldı; yapılıyor.

Bu seneki program -yani aynı zamanda bu ödülün adayları ve konser tarihleri- şöyle:

  • 3 Temmuz Çarşamba günü Salon İKSV’de Vitrin Turu (No Land, Efe Demiral “Uyku Pansiyon”, Duru And, Gülşah Erol Band, Can Tutuğ Trio)
  • 4 Temmuz Perşembe günü Kadıköy – Moda’da Gece Gezmesi (Gaye Su Akyol, Ah! Kosmos, ELZ AND THE CULT, Hedonutopia, The Kites, Cava Grande, Eda And Big Band, Ekin Fil, Flux Duo, Gülin, Lalalar, Melis Danişmend, Nusaibin, Suha Rami, Şallıel Bros, The Ringo Jets, TSU!, Volkan İncüvez “Kün”)
  • 5 Temmuz Cuma günü UNIQ Hall’de Aydın Esen Group
  • 6 Temmuz Cumartesi günü Salon İKSV’de Vitrin Matine Konserleri: Tolgahan Çoğulu & Sinan Ayyıldız / Töz
  • 6 Temmuz Cumartesi günü Beykoz Kundura’da Turgut Alp Bekoğlu Love Jazz Quartet / Barış Demirel – Barıştık mı?

Ana görsel, geçen yılın ödül alan topluluklarından Islandman.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.