Ve son dakika: Apple Music Türkiye açıldı

Gazete yazıları, Sanat

Ve sonunda… 3 ay ücretsiz deneme süresi ile Apple Music Türkiye’de…

iTunes International Başkan Yardımcısı Oliver Schusser’den kulaklarımla duydum

Ülkemizde bugüne kadar Apple kullanıcılarının ancak Apple kimliklerinin bölgesini değiştirerek kullanabildiği Apple Music artık Türkçe şarkılarla ve Türkiye’de…

Aylık abonelik sistemiyle işleyen ve günde 24 saat tüm dünyaya canlı yayın yapan bir radyo işlevi gören Apple Music’in Türkiye’ye geç gelme nedeninin sanatçı birlikleriyle yapılmaya çalışılan telif anlaşmaları olduğu belirtiliyordu.

9.99 TL ile dinlenebilecek

Apple Music, 30 Haziran 2015’te 100’den fazla ülkede tüm müzikseverlere ücretsiz 3 aylık deneme süresiyle yayınlandı. Kullanıcılar ücretli olarak hizmeti kullanmaya başladıktan sadece dört ay sonra, Apple Music 10 milyon ücretli kullanıcı sayısına ulaştı. Apple Music Türkiye de ücretsiz 3 aylık deneme süresi ile yayına başlıyor. Sonrasında aylık 9.99 TL kişisel ve 14.99 TL aile planıyla kullanımda olacak.

sılacem adrian

GENCEBAY: HAYIRLI OLSUN

iTunes International Başkan Yardımcısı Oliver Schusser’in duyurduğu haberle ilgili açıklama yapan Orhan Gencebay da “Dijital ortamda devrim yaratan Apple’ın yeni müzik servisi Apple Music’i Türkiye’de yayına açmasından dolayı çok memnun oldum. Bu heyecan ve mutluluk verici adımın hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

TÜRK SANATÇILARDAN KİMLER?

Apple Music’te bulunacak Türk sanatçılardan bazıları şöyle: Sıla, Ceza, Halil Sezai, Koray Avcı, Ayşe Hatun Önal, Edis, Güliz Ayla, Sezen Aksu, Cem Adrian, Resul Dindar, Mehmet Erdem, Fettah Can, Orhan Gencebay, Soner Sarıkabadayı, Hande Yener, Hüsnü Şenlendirici, Onurr, Gece, Ahmet Kaya, Buray, Dilek Türkan, Oğuzhan Koç.

VOGUE ve GQ TÜRKİYE LİSTELERİ OLACAK

Apple, dijital ortamda da faaliyet gösterse müzik çalarlığı insan küratörlere veriyor.

Apple Music Radio dünyanın en iyi radyo DJ’lerinden bazıları tarafından oluşturulan istasyonlar sunuyor. Indie rock’tan Türk halk müziğine kadar çok çeşitli türlerde yayın yapan bu yeni istasyonların herbiri uzman küratörler tarafından yönetiliyor. İstediğiniz kadar şarkı atlasanız da istasyon değiştirmeden müziği değiştirebiliyorsunuz.

Apple Music Türkiye’de çok yakında Türkiye’den de Vogue ve GQ küratörlüğünde şarkı listeleri yayımlanacak.

KİMLERİN LİSTELERİ OLACAK

Apple Music Türkiye’de listeleri bulunacak yabancı küratorler ise şöyle: 4AD, Armada Music, Burbery, DJ Mag, Domino Records, Filtr, Matador Records, Mojo Magazine, NME, Pitchfork, Q Magazine, Resident Advisor, Rolling Stones (Amerika Baskısı), Rough Trade, Shazam, Topsify, VICE, XL Recordings, Young Turks, Wired, Downbeat Magazine, Colette, Dancing Astronaut.

Nilay Örnek’in Sözcü Gazetesi İnternet sitesi için yazdığı haberdir.