Turizmde çıkışı ararken Rusya ile krizin en anlaşılır özetini buldum! İzleyin

ALAN SEÇ OKU, Seyahat, Türkiye halleri

TURAD Turizm Araştırmaları Derneği, sektörün pek çok önemli temsilcisiyle ‘Turizmde Çıkış Yolu’nu aradı. Bu arayışta Rusya ile Türkiye arasındaki krizlerin en anlaşılır özeti de vardı

Son yıllarda turist yokluğu hiç bu kadar gözle görülür olmamıştı.
Yani bu sene turistin elini ayağını Türkiye’den çektiğini söyleyebilmek için dev araştırma ve rakamlara gerek yok.
Ama yine de rakamı vereyim: Türkiye’de turizm sektörü ilk kez 2016 yılında küçülmüş. Dünya sıralamasındaki yerimiz gelen sayısında 6’ncılıktan 15’inci sıraya düşmüş.
Ama bu bile yeterince bir şey ifade etmiyor.
Çünkü bu gerçeğin altını çizen şey, işsizlik oranı. Kaç kişinin işsiz kaldığı, ne kadar zarar edildiği.

ANTALYA’DA 80 BİN İŞSİZ!

Mesela tek bir örnek.
Antalya’da 2016’da 256 otel (büyük otel sayısı 30’un altında) açılamamış; 80 bin kişi işsiz kalmış!
İşte tüm bu bilgilerin üzerinden geçmek ama ağırlıklı olarak çözüm aramak için bir toplantı yapıldı 15 Şubat 2016 çarşamba günü, Armada Otel’de.
TURAD Turizm Araştırmaları Derneği tarafından düzenlenen ‘Turizmde Çıkış Yolu’ başlıklı ortak akıl çalıştayında, sektörün bütün kesimlerinden pek çok temsilci konuşmacı vardı.

Toplantıda kriz yönetimi konusunda bilgi veren Necla Zarakol, arkasında Türk turizmindeki 30 yılı özetleyen kriz tablosuyla.

TURİZMDE GOOGLE TRANSLATE TAKTİĞİ!

Oturumların ilk bölümünde halkla ilişkiler duayenlerinden Necla Zarakol, “Krizi Yönetmek ya da Büyütmek” konulu bir konuşma yaptı.
Kriz anında yapılması ve yapılmaması gerekenlerden bahsetti örnekleriyle.
Zarakol’un altını çizdiği unsurlardan biri de şeffaflıktı mesela.
Pegasus Havayolları adına konuşan Mehmet Nane, havayollarının durumunu ve yapılabilecekleri anlattı.
“Hikâyesi olanın turisti olur” diyen Levent Kömür’ün (MEY İçki) konuşması da madde madde anahtarlar veriyordu. “Google translate’e yazdığınızda çevrilmeyen varlıklarımızla tanıtımımızı yapalım” diyordu mesela… Ne demek bu? Deniz yazınca karşılığı sea, ama biz Ölüdeniz ile Patara ile spesifik tanıtımlar yapmalıyız” gibi…

Bahattin Yücel ve konuşmacılar

TURİZMDEKİ KRİZİN NEDENİ SİYASİ

Oturumları yöneten TURAD Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Yücel’in “Burada herkes söyleyemeyebilir ama ben söyleyeyim. Bütün bu krizin nedeni siyasidir” sözü ise belki de en -acı- gerçek şeydi.
Çünkü ne kadar iyisini yaparsan yap bir karanlık-yanlış-bilinmez siyasi manevra bambaşka şeylere yol açabiliyor, pek çok sektörü domino taşı gibi yere indirebiliyor.

RUSYA’YLA KRİZİN EN ANLAŞILIR ÖZETİ

Tabii konuşmalar arasında Türk turizmine katkısı yadsınmayacak bir ülke olan Rusya ve Rusya ile olan krizler de masaya yatırıldı.
Ve bunu da bu konuda uzman biri Hakan Aksay yaptı.
T24 yazarı Aksay, (şimdi Tele1’de de bir televizyon programı yapıyor) çok uzun yıllar Moskova’dan Türk televizyonlarına muhabirlik yaptı; köşe yazarlığından internet sitesi yöneticiliğine, dergicilikten radyoculuğa medyada pek çok alanda kendini gösterdi.
Aksay, Rusya ile yaşananları, hele de bugünü öyle güzel özetledi ki, sizlerle paylaşmak istedim.
7 dakikada öğrenecek, şaşıracak, anlayacak, içinizi sıkacak, “Ne olacak bunların sonu” diyeceksiniz… Ama sonuçta bileceksiniz.
Kusura bakmayın ‘çare önermeyen, sonuçsuz’ yazı yazmak adetim değil ama turizmde çıkış mümkün ama istenirse…

Bence en azından şu Rusya özetini izleyin…

15 Şubat 2016, İstanbul Armada Otel

Çok ilgili yazılar