İrfan Değirmenci konusunda haklı olabilirlerdi; eğer çifte standardı görmeseydik!

ALAN SEÇ OKU, Gazetecilik, Portre, Sanat, SİNEMA / TV, Sosyal Medya / Teknoloji, Sosyal psikoloji, Türkiye halleri

İrfan Değirmenci “Umudum, bir kıvılcım olsun benim yokluğum, İyiyiz ve çokuz”

Doğan Medya Grubu, sosyal medyasında açıkça “Hayır” dediğini yazan, yıllarını Kanal D haberlere vermiş, başarılı bir gazeteci ve televizyoncu olan İrfan Değirmenci’yle ‘yollarını ayırdığını’ duyurdu. Normal şartlarda haklı. O ilkeler aslen gazeteciliğin temel ilkeleridir ve Doğan Medya Grubu o ilkelerin altını imza atarak, bir kez daha bağlayarak doğru bir şey yapmıştır. Fakat! Gün o gün, durum o durum değil. Aynı grubun gazetesinde -sosyal medyada bile değil- açık açık “Evet” diyeceğini açıklayan biri (bkz. Fatih Çekirge) aynı ilkelerle tartılmıyorsa bu kabul edilemez.

RTÜK’ün televizyonlarda taraflı seçim haberlerine cezayı askıya aldığı, muhalif görüşteki yüzlerce kaliteli kişinin (sadece gazeteci de değil) işsiz kaldığı, insanların profillerine Rabia işareti ya da politikacıların fotoğraflarını koyduğu bir dönemde o kuralları oyun hamuru gibi istediğin şekle sokmamalısın! Gazetecilikteki 20 yılımın 8’ini o dönem Doğan Medya Grubu’nda olan Milliyet’te geçirdim. Orada çalışanları tanıyorum, tanıyorsunuz. Bu karar onlara da ayıp. Şimdiden İrfan Değirmenci için “Aslında ondan kovulmadı” yalanını söylemek de bir o kadar öyle.

Ben muhafazakarlığa karşıyım; korkmaya, korkutmaya, vasatlığa karşıyım. Aklın, bilimin yanındayım; çok okuyorum, izliyorum. Bunun için “Hayır” diyorum. Ha bir de zor geçiniyorum, birikmiş neyim varsa harcıyorum, bunun için de yani!

Siz “Evet”çi de olabilirsiniz. Nelere “evet” dediğinizi biliyor ve bunu her birimiz için kabulleniyorsanız, ona da eyvallah; ben kabul edemiyorum.

Çok geç saatte gördüm ben olan biteni, gece 2 gibi bir mesaj attım ve şu yanıtı aldım İrfan Değirmenci’den:

“Umudum, bir kıvılcım olsun benim yokluğum, İyiyiz ve çokuz”

Cem Yılmaz ve İrfan Değirmenci’yi herkesten ayrı taktir ediyorum. Bu kadar popüler olup kaybetmeyi göze alıp ellerini taşın altına koyabildikleri için. Bir tweet büyük tehlike artık çünkü:( Maalesef.

İşte İrfan Değirmenci’nin işinden olmasına neden olan, Doğan Medya Grubu açıklamasında adı geçen 10 Şubat tarihli tweetleri

12 Şubat 2017