Şakir Gökçebağ’ın İstanbul’daki sergisini kaçırmayın

Sanat, Tasarım

Ne olur fotoğraflara bakın. Bakın ve inceleyin.
Askılar, halılar, ayakkabılar, fırçalar, kovalar, tuvalet pompaları, borular onun elinde nasıl estetik birer sanat objesine dönüşebiliyorlar.
Türk kızları Murat Boz’u görünce nasıl tepkiler veriyorsa ben Şakir Gökçebağ ve eserlerine o tepkiyi veriyorum. En az 9-10 yıllık hayranıyım. Ama maaleselef hep yabancı basından izliyorum onu.
Artık Türkiye’de yaşamayan Gökçebağ’ın basit gibi görünen, çok etkileyen, üstün bir zekânın, bakış açısının, uzmanlığın, malzeme bilgisinin ürünü olan eserlerine bayılıyorum.
Geçtiğimiz yıl da Selman Bilal’in evinde tanıştığımda, hayranlığımı gizleyemedim. Türk basınının az ilgisinden bahsettiğinde, “Ben sizinle röportaj yapmayı çok isterim” dedim.

O RÖPORTAJ YAPILAMADI AMA…

O dönem, Tempo Dergisi’nin Yayın Yönetmeni Ayşegül Savur’a fotoğraflar gönderdim; o da işlerine hayran kaldı ve Tempo’ya röportaj yapmak için yazıştık ki, dergi, 20 küsur yıllık dergi o ay kapandı!
Aylar sonra geçen hafta uzun süre sonra Türkiye’de açılan yeni sergisine gittim bir arkadaşımla.

SERGİ NEREDE?

O kadar güzel bir sergi ki….
Yeni açılan Adas.ist (Adres ve telefon gibi bilgiler için http://adas.ist/ )’te Ali Gazi bizi resmen ağırladı. Gökçebağ’ı, öncesini, sonrasını, başka sanatçıları çok güzel bir dille anlattı.
Ne olur gidin görün. Sergi 21 ekim’de sona eriyor çünkü (umarım uzatma olur).
Ama önemli: Pazar ve pazartesi galeri kapalı; ancak önceden randevu ile (bir gün önceden aramak en iyisi) randevu ile gidilebiliyor. Salı-Cumartesi arası her gün gezilebiliyor zaten.

Herkese tavsiye ediyorum. Kaçırmayın.

Şakir Gökçebağ kimdir? http://adas.ist/sergi/

14 Ekim 2017, İstanbul