‘Bu rengi hangi renkle uydururum’ derdine süper çözüm!

Sanat, Şehir, Tasarım

Evinizi boyatır ya da boyarken, yemek yaparken ya da giyinirken işinize yaracak bir bilgi kaynağından söz edeceğim. Bir renk paleti hizmetinden…

NİLAY ÖRNEK

Bu blogun takipçileri aşina ki, buradaki yazılar genellikle ‘kavramlar’ ya da insanlar hakkında… Çoğunlukla soyut görünen kimi zaman somuta yönelen pek de marka içermeyen yazılar.
Ancak bu yazıda Norveçli boya firması Jotun’dan yola çıkarak bir şey anlatacağım.
Ama evinizi boyatın boyatmayın, bu markayı kulanın ya da kullanmayın, yemek yaparken ya da giyinirken bile işinize yaracak bir bilgi kaynağından söz edeceğim.
Bir renk paleti hizmetinden…
Instagram’da paylaştığım bir videoya Londra’da yaşayan bir şef arkadaşımın tepkisi üzerine bu yazıyı yazma kararı aldığımı da söyleyeyim.
Parça parça anlatayım:

Jotun Global Renk Uzmanı Lisbeth Larsen, Hayatın Ritmi koleksiyonunu anlatıyor.


BU RENKLER NASIL VE NEREDEN ÇIKIYOR?

Norveç’in güneyindeki Sandefjord’daki bir stüdyoda, Jotun’un renk uzmanları, dünyadaki tüm akımları takip ediyor. Küresel şehirlerdeki tasarım trendlerini izliyor, dünyanın dörtbir yanındaki danışmanlardan gelen araştırma raporlarını inceliyor.
Bu yıl da Jotun Global Renk Uzmanı Lisbeth Larsen ile ekibi, 2018 için, farklı tarzlar yaratmaya imkan veren ve 32 renkten oluşan Şehrin Hareketi, Güneşin İzinde ve Saklı Bahçe temalarındaki üç renk grubunu bir araya getirdi.

2018’İN RENKLERİ NELER?

Şehrin Hareketi’nde ana renkler: koyu maviler, mermer grileri, ahşapsı kahveler.

Güneşin İzinde paletindeki ana renkler: Huzur veren kremler, çöl kahveleri ve şeftali tonları.
Saklı Bahçe’de ise mavi ve yeşiller ile gündoğumunun hafif sarı ve pembe tonları.

İŞTE EN ÇOK İŞİNİZE YARAYACAK KONU:)

Tamam bunlar moda, bunlar güzel, bunlarla evimizi boyasak şahane ‘ama’…
Kimileri benim gibi cesaret etse bile “Ben ne anlarım” diyerek oturuyor, tabloları ön plana çıkaracak o koyu mavi-yeşilimsi renk yerine yine kirada oturanların çoğunun yaptığı gibi hiç de cesur olmayan krem rengiyle tüm evi donatıyor!
İşte Jotun burada güzel iki şey yapmış:
1- Biri daha önceden de var olan bir şey, sitelerine girip “Doğru ürün rehberi” bölümünden bir rehberlik alabiliyorsunuz. http://www.jotun.com/tr/tr/b2c/products/interior/ Nemli yüzeye olacak boya ile salona ya da yatak odasına olacak boya tipi ve rengi farklı çünkü. Bu öğretici bir kere. Bunun dışında zaten mağazalarına gittiğinizde rehberlik de alabiliyorsunuz.

2- Ve benim çok hoşuma giden mevzuu. Jotun öyle bir renk sistemi yapmış ki ona dikey ve çapraklama yatay baktığınızda birbirine uyumlu renkleri bulabiliyorsunuz.
Mesela salondaki renge en uyumlu rengi hole ondan geçişli başka bir rengi de yatak odanıza uyguladığınızda müthiş bir uyum yakalayabiliyorsunuz.
Ve evin ruhu, karakteri değişiyor.
Hayatin Ritmi koleksiyonunda aynı rengin farklı tonlarını ya da farklı renklerin birbiri ile uyumlu tonlarını aynı mekanda bir arada kullanabiliyorsunuz.
Bu arada o renk bilgisini, tablosunu giysi seçerken de yemek masası hazırlarken de kullanabilirsiniz doğal olarak.

BİR EVDE ÜÇ STİL! GÜZEL KAMPANYA

Jotun’un 2018 Global Renk Koleksiyonu Hayatın Ritmi’ni, Norveçli sanatçı Emma Jensen tanıtmış. ‘Bir Ev Üç Stil’ adlı kampanyada Emma Jensen’in Oslo’da bir dairede gerçekleştirdiği konser üç farklı stilde dinlenebiliyor. Şehrin Hareketi, Saklı Bahçe ve Güneşin İzinde paletlerinin renkleriyle boyanan evde, konseri bu üç temanın ruhuna uygun üç versiyon görülüyor.

Bol renkli günler!

Dünyanın pek çok yerinden basına renk paleti açıklanıyor. Türk ekibi de böyle idi…

18 Ekim 2017

İstanbul