Okan Bayülgen Bodrum’un gerçek disko kralı olacak!

Gazete yazıları, İlginç bilgi, Sanat, Şehir

Programını her daim bir eğlence ortamına çevirme gayretinde olan, alternatif işler deneyen Okan Bayülgen, Bodrum’da iddialı bir gece kulübü açıyor. İnşaat başladı. Mekanın adı da belli: Dada Salon

İşte Dada Salon'dan ilk görüntü.
İşte Dada Salon’dan ilk görüntü.

Üç yıl boyunca yaptığı program sağolsun bugün Google’a ‘Disko Kralı’ yazdığınızda karşınıza hemen o çıkıyor: Okan Bayülgen. (Sizi yormayayım, İngilizcesini yazdığınızda ise David Bowie).
Ve Bayülgen gerçekten bir disko kralı olmaya hazırlanıyor.
Nasıl mı? Bayülgen, Bodrum’da bir gece kulübü açıyor.
İsmi de şu andaki programından esinli ‘Dada Salon’.
Bu devirde mekân açmak cesaret istiyor, hem de eğlence mekânı ayrı zor. Üstelik Bayülgen’in Beyoğlu sevgisi malum, Doğan Apartmanı’nda daireleri var. Beyoğlu yerine Bodrum’da mekan açıyor olması ilginç, ilk önce şüphelendim ama inşaat halindeki mekanı kaplayan dev tabelayı bir okuyucum gönderince bilgiden yüzde yüz emin oldum.

BURLESK İDDİALI

Dev brandayı kaplayan, poster de olabilecek Fransız usülü görsel çalışma pek güzel. Üzeri çizimler, resimler ve Bayülgen’in fotoğraflarıyla kaplı. ‘Dada Salon’ isminin altında da “Bando mızıka ve türlü acayiplikler” yazıyor. (Aynı slogan ve posterin o kısmını Star’da programa başlarken de kullanmıştı.)
Bayülgen’in ilginç bir şey yapacağından şüphem yok ama iddiası o ki, -postere Fransızcasıyla yazılmış- mekânda ‘burlesque’ de var. Burlesk, parodi ve bazen grotesk abartı içeren mizahi bir tiyatro türü. Ancak, malum yüzyıllar içinde tarz değiştirmiş ve önce kadınların bacak farkıyla öne çıkmış ardından da kadehten çıplak sayılabilecek vücuduyla çıkan Dita Von Teese’e kadar gelmiş.

Beautiful blond girl and photographer

İNŞAAT TAM GAZ…

Mesela Almanya’nın başkenti Berlin’de Kreuzberg’in en popüler mekanlarından Prinzipal’in sahibi bir Türk, Ferhat Akbıyık ve mekan baya iddialı burlesk şovlarıyla ünlü. Bayülgen’in bu iş için sık sık Bodrum’a gittiği; işinde uzman az ve öz bir ekiple çalıştığı konuşuluyor. Bodrum barlar sokağındaki eski bir sünger fabrikası olan taş binayı en kısa süre içinde açmak istediği konuşuluyor. Söylenen o ki, bayramda kesin açık olacak.
Son yıllarda ülkem ünlüsünün ‘içeriğinin’ azalmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum ki, Baygülgen’in programlarında en sevdiğim bölüm ‘Medya Arkası’ oldu, gerisi pek çekmiyor. O yüzden sansürsüz, baskısız bir gerçek eğlencede Bayülgen’in şahane işler çıkarabileceği umudunu taşıyorum. Bodrum eğlence hayatına hayırlı olsun…

(Sonradan edit; ben pazar haberi yazıp gazeteye gönderdikten sonra pazartesi gecesi Burada Laf Çok’a çıktı Okan Bayülgen ve Bodrum’daki girişiminden bahsetti; burleskten bahsetmese de interaktif bir tür tiyatro yapacaklarını anlattı)

 

Ferhat Akbıyık, Prinzipal ekibiyle...
Ferhat Akbıyık, Prinzipal ekibiyle…

 

  • Nilay Örnek’in bu haberi, 25 mayıs çarşamba günü Sözcü gazetesinin Şık ekinde yayımlanmıştır.