O köşkün kapısını sergiden sonra da çalarım! Açarlar mı bakarım:)

Fotoğraf, İlginç bilgi, Resim, Sanat, Şehir, Seyahat

15. İstanbul Bienali süresince, Abdülmecid Efendi Köşkü’nde açık kalacak olan ‘Kapı Çalana Açılır’ adlı sergi çok etkileyici. Tabii serginin mekânı da bir o kadar öyle…

Güya baya ilgiliyimdir, resmen bir sergiden tamamen Instagram sayesinde haberdar oldum.
Önce ‘bir tık havalı’ arkadaşlarımın bir tür özel gösterimden paylaştığı fotoğrafları gördüm. Daha önce, ARTER’deki sergisinden etkilendiğim Patricia Piccinini eserleri ağırlıktaydı. Ama o mekân o kadar yabancı, gizemli ve o eserler bir arada o kadar güzeldi ki…
Sonra anladık ki bu bir sergi ve açık kalacak. İsmi niye öyle, baktım bulamadım; Kapı Çalana Açılır.
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç’un ( http://wp.me/p79ANb-8i ) kapısını biri “Koleksiyonunuzdaki sergilerden bir seçki görebilir miyiz?” diye çalmış da olabilir. O da soranlara ve bize büyük bir ‘güzellik yapmış’ anlaşılan.

Duvarların güzelliği… Fotoğraf: Müjde Mısırlı

SERGİ HARİCİNDE GÖRÜLEMEYEN KÖŞK

Çünkü VKV Kültür-Sanat Danışmanı ve Arter Kurucu Direktörü Melih Fereli ile Ömer M. Koç Koleksiyonu Yöneticisi Károly Aliotti’nin küratörlüğünde hazırlanan sergi pek güzel. Eserler dikkat çekici. Ve o mekân… Osmanlı’nın son döneminin önemli yapılarından biri imiş Nakkaştepe’deki Abdülmecid Efendi Köşkü. Sergi olmasa göremeyeceğiz. Bir 19. yüzyıl yapısı olan Abdülmecid Efendi Köşkü, bu sergi dolayısıyla ilk defa ziyarete açılmış.

YERLİ VE YABANCI SANATÇILAR, 30 ESER

Türkiye’den ve dünyadan 24 sanatçının 1700’lerden günümüze geniş bir döneme yayılan 30 yapıtı bu sergide imiş.

Biz bir arkadaşımın tarifiyle Nakkaştepe’de ‘Koç Spor Kulübü’ yazan yerden giriş yaptık (Tabii önce köşke özel başka bir giriş var sandık ama o kapı kapalı ve o girişi kaçırırsanız baya uzun bir dönüş yolu sizi bekliyor).
Bir kimlik alıp size ziyaretçi kartı veriyorlar.
İçeride piknik alanları, futbol sahası, yürüyüş ve koşu parkurları, otopark olan koca bir yeşillik alan. Oradaki bir görevliden öğrendiğimiz şey şu; normalde Yapı Kredi, Koç Holding çalışanları ve ailelerine açık imiş.
Resimden fotoğrafa, heykellerden yerleştirmelere pek çok eser var. Girişte de çok güzel her şeyi anlatan bir mini kitapçık veriyorlar. Görevliler çok ilgili ve hatta eser kendisininmişcesine Patricia Piccinini’nin bir eserini heyecanla anlatan bir görevli vardı ki sadece onu izlemek bile hoştu.
15. İstanbul Bienali’nin tamamı izlenesi. Ancak Galata Rum İlkokulu en güzel örnek, mekanın etkileyiciliği etkiyi kesinlikle artırıyor. Ki Abdülmecid Efendi Köşkü her türlü ilgi ve övgüyü hakkediyor.
Ben bilmem; kendileri ‘Kapı Çalana Açılır’ diyor; sergi bitince de ben o köşkün kapısını çalarım!

15 Ekim 2017

Patricia Piccinini

Sergideki sanatçılar
Leonce Raphael Agbodjelou, Francesco Albano, Semiha Berksoy, Paul Carey, Taner Ceylan, Elmgreen & Dragset, Leyla Gediz, Alejandro Metallo Gibert, Gimhongsok, Carsten Höller, Ryota Kikuchi, Steven Klein, Burhan Kum, Harland Miller, Ron Mueck, Patricia Piccinini, Jon Rafman, Ekin Saçlıoğlu, Anıl Saldıran, Franz Xaver Seegen, Yaşam Şaşmazer, The Connor Brothers, Daphne Wright.

Panjur tutacağı! ayrıntı! Harika değil mi?

Köşk hakkında da azıcık bilgi…
Abdülmecid Efendi Köşkü, 19. yüzyıl sonlarında Mısır Hidivi İsmail Paşa tarafından av köşkü olarak yaptırılmış. Mimarı kesin olarak bilinmiyor; mimar Vallaury olabileceği belirtiliyor. Köşk, son Osmanlı halifesi Abdülmecid Efendi tarafından yazlık konut olarak kullanılmış; döneminin sanatçı ve yazarlarının buluşma yeri haline gelmiş. 1980’li yıllarda Yapı Kredi Bankası’nın kurucusu Kâzım Taşkent tarafından satın alınan köşk, Koç Topluluğu’na devrolmuş. Yapı çini ve hat sanatının incelikli örneklerini barındırıyor.

Yaşam Şaşmazer eseri
Patricia Piccinini
Semiha Berksoy

 

Abdülmecid Efendi Köşkü
Kuşbakışı Caddesi, No:16
Üsküdar, İstanbul

Açılış saatleri
Perşembe, Cuma 14:00–19:00
Cumartesi, Pazar 11:00–19:00
Giriş ücretsiz

 

Patricia Piccinini

One thought on “O köşkün kapısını sergiden sonra da çalarım! Açarlar mı bakarım:)

Comments are closed.