Miki ile Mini’ye ilgi, Apple’a ilham verdi

İlginç bilgi

Apple, yeni seri saatine eklediği özellikler, Nike ve Hermes gibi markalarla yaptığı işbirlikleriyle Apple Watch Series 2’yi bir ihtiyaç, bir arzu nesnesi haline getirmekte kararlı olduğunu gösteriyor. ‘Konuşan Miki ve Mini’nin de Apple’a yeni açılımlar getireceği kesin

NEW YORK

Malum, iPhone 7 Plus ile yeni nesil Apple Watch Series 2 geçtiğimiz günlerde San Francisco’da tanıtıldı. Ancak iPhone 7 Plus’ın ABD’de satışa çıktığı gün (yoğun ilgi nedeniyle, ön siparişsiz mağazaya girerek alım mümkün değildi) Apple Watch Series 2’yi deneyimleme imkanı buldum.
Bir Apple Watch kullanıcısı olarak bana en çok sorulan soru “Peki ihtiyacın var mı?” oluyordu.
Her gün kaç adım yürüdüğüne bakmak, daha az telefon kullanmak, her şeyini saatinden de kontrol edebilmek ihtiyaç mı bilmem ama alışkanlığa yol açtığı kesin. Elin kolun dolu halde telefona bakamadığında kolundaki saatten biriyle konuşuyor olman pazarcıların bir hayli ilgisini çekse de, bazen bu da ihtiyaç!
Sonuçta anlaşılıyor ki Apple Watch Series 2’nin, daha çok ihtiyaca yanıt vermesi, ihtiyaç yaratması, Nike ve Hermès ile işbirliklerine bakıldıkça görülüyor ki bir ‘arzu nesnesi olması’ için çalışılmış.

apple-watch-series-2-hermes-nike
Nike+ ve HERMES, Apple Watch 2 büyük ilgi gören tasarımlardan.

KURBAĞALAMA MI, KELEBEK Mİ YÜZÜYORUM?

Yeni saat 50 metreye kadar su geçirmez. Duş alırken ‘damlaların kimseyi aramaması’ gibi ara mevzuular da düşünülüp baştan çözülmüş.
Yeni Apple Watch, birkaç milimetre daha kalın, çünkü içinde yerleşik bir GPS var. GPS’in şarjı hızlı tüketmesine karşı önlem alınmış. Bu sayede saat, telefonunuzdan uzaktayken de çok etkili. Spora giderken telefonunuzu yanınızda tanışanız gerekmiyor.
Çok kapsamlı bir antrenman uygulaması var. Yaptığınız spora göre ayarlarınızı yapabiliyor, performansınızı en küçük ayrıntısına kadar ölçüyor (alet kelebek mi, kurbağala mı yüzdüğünüzü bile anlayıp istatistik çıkarıyor), kaybettiğiniz kaloriyi hesaplıyor ve sonuçlarınızı istediğiniz kişilerle paylaşıp bir tür yarış da başlatabiliyorsunuz.

apple-watch-series-2--800x471
Kişisel aktivitelerinize yönelik daha çok özellikle gelen yeni Apple Watch’ın yerleşik GPS’i telefonsuz koşuya, 50 metreye kadar su geçirmezliği de yüzme aktivitelerinizin hesaplanmasına olanak sağlıyor.

SAĞLAM KAFA ÇALIŞMASI…

Bunun dışında ‘kafa sağlığına’ da önem verilmiş, yoga gibi sporların katılmış; fakat yeni sürümde de görülebileceği gibi en dikkat çekici yeni özellik ‘Nefes’.
Stresliyken ya da bir sorun karşısında iyi nefes alıp almadığınızı bile algılayan alet, ara sıra sizi uyarıyor: Nefes al! Bir ebe ya da sinir yatıştıran bir yardımcı gibi size öğüt veriyor: “Nefes al, nefes ver…”
Bu arada yeni sürümde ‘Acil arama’ butonu da var mesela, tehlike anında acil servisi arıyor.

Kişisel aktivitelerinize yönelik daha çok özellikle gelen yeni Apple Watch'ın yerleşik GPS'i telefonsuz koşuya, 50 metreye kadar su geçirmezliği de yüzme aktivitelerinizin hesaplanmasına olanak sağlıyor.
Apple’ın yeni çıkarttığı kablosuz kulaklığı -ve çok getiren- ile senkronize olabilen Apple Watch yine iPhone’unuz yanınızda olmasa bile müzik dinleyebilmenize imkan tanıyor.

EN PARLAK EKRAN

Siri kullanımının daha fazla olduğu Apple Watch 2, yine pek çok farklı renk ve modelde kayış, alüminyum, paslanmaz çelik ve seramik kasa seçenekleriyle satılıyor.
Yeni saat, akıllı saatlerin güneş altında verdiği en büyük problemi de aşmış. İki kat parlak ve net 1000 nit ile Apple’ın şu ana kadar ürettiği en parlak ekran olduğu belirtiliyor.
Çift çekirdekli Apple S2 kullanan Apple Watch Series 2, ayrıca 2 kat daha hızlı bir GPU’ya, daha güçlü bir işlemciye sahip.
Nike+, HERMES ve Watch Edition sürümleri satılan saatin Türkiye’deki satış tarihi ve fiyatı henüz belli olmasa da ekim ayı başı en büyük tahmin.

Watch-Lifestyle-Kayaking_PR-SCREEN
Daha büyük bir pile sahip olduğundan yeni Apple Watch az daha kalın.

GÖRME ÖZÜLLÜLER İÇİN İLHAM

Giyilebilir teknoloji üzerindeki bu kadar çaba ve emeğe karşın, teknolojiyle ortalama ilgili insanların en çok ilgisini çeken ve hatta “O saatten almalıyım” dedirten özelliklerden biri, yeni sürümle kullanıcısına saati söyleyen Miki ve Mini karakterleri.
Bu, hemen öyle büyük ilgi görmüş ki, Disney ile Apple arasındaki bir anlaşma ile daha fazla karakterin ‘oyuna girmesi’ söz konusu.
Saatteki konuşan bu karakterlerin etkisi Apple’ı görme engellilerin de yararlanacağı daha da fazla nitelikli bir saat geliştirme üzerinde yola koymuş.

AppleWatches

  • Bu yazı Sözcü Ekonomi sayfaları için Nilay Örnek tarafından yazılmış; 21 Eylül 2016 tarihinde de yayımlanmıştır.

İlgili haberler için