Kiralık Aşk gibi bir dizi, bir şiiri izinsiz kullanmamalı

Gazete yazıları, Sanat, Türkiye halleri

Çisel Onat, kitapları, şarkı sözleri ve şiirleri de olan bir yazı sevdalısı.
Düşüncesiyle, fikriyle, yazınıyla hayatını kazananlardan yani.
Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşı onu arayıp “Kiralık Aşk’ta senin şiirin varmış, fragmanı izledim şimdi, ne güzel” diyor. Onat ise şaşırıyor, çünkü kimse arayıp onunla iletişime geçmemiş.
Sonra mevzubahis fragmanı izleyince bir bakıyor gerçekten kendi şiiri.

Çisel Onat
Çisel Onat

Bunu sosyal medyada ifade ettiğinde ise onlarca kişiden ilk tepki “O bir Can Yücel şiiri” oluyor.
Dizinin yapımcıları zaten telif ya da izin için Yücel ile ilgili kişilere ulaşsalar öğrenecekleri, ‘Her Şey Kadar’ adıyla da bilinen ‘Değil’ adlı şiirin ( http://wp.me/p79ANb-gy ) aslında Can Yücel’in olmadığı.
Ama Onat, şiiri 2007’da yazmış ve biri sosyal medyada şiire Can Yücel imzasını atmış ki ( http://wp.me/p79ANb-gq ), sonra uğraş ki düzeltesin. Paylaştıkça paylaşılıyor çünkü.  Çisel Onat, “Avukatım mütemadiyen bununla uğraşıyor, pek çok sitede imzayı düzelttik ama bitmiyor. Onlar belki de internetten Can Yücel imzasıyla görüp aldılar. Ama tabii avukatların ‘Önce sizin mi onu bir ispatlayın’ türden yorumları çok hoş olmadı, biz de telif talebinde bulunduk” dedi.

FRAGMANDA VAR, DİZİDEN KALKTI

Son haberse, dün akşam yayınlanan diziden fragmanda yayınlanan şiirin kalktığı.
Oysa benim bu olayı tweetlerinden fark ettiğim Seyda Yalvaç’a göre Kiralık Aşk’ın üye sayısı 1300 kişiyi aşmış bir kitap kulübü var. Her bölümde mutlaka bir ya da iki kitap tanıtılıyor. Bu kitapları da, izleyiciler okuyup tartışıyor. Sabahattin Ali, Marcel Proust, Cemal Süreya, Orhan Veli, Ömer Hayyam, Sait Faik gönderme yapılan isimlerden.
Tabii bence sosyal sorumluluk çalışmaları yapan, edebiyat ve müziğe bu kadar gönderme yapan, ilgiyi artıran dizinin kullandığı şiirin şairine de telif vermesi, ama ondan da önce “Kullanabilir miyiz?” diye sorması beklenir. Emeğe saygı her alana lazım.

kiralikask

 

* Bu yazı 23 Nisan 2016 tarihinde Nilay Örnek’in Sözcü Gazetesi’ndeki köşesinde yayınlanmıştır.