Alejandro Zambra ile muhabbette…

ALAN SEÇ OKU, Kitap

“Bu alanda hiçbir kitap benim için Şili’deki darbe döneminin izlerini, bir çocukluk aşkı hikâyesiyle anlatan Alejandro Zambra’nın ‘Eve Dönmenin Yolları’ kitabıyla yarışamıyor” yazmışım yıllar yıllar önce… Fazla iddialı. Ama sevgiden…

Eve Dönmenin Yolları, benim en sevdiğim kitaplardan. Bir diktatörlük dönemi, o dönemden “kayıpsız çıkmanın ağırlığı” ancak bu kadar iyi anlatılır.

Yazarı Alejandro Zambra benim için çok özel. Fiziksel olarak bize uzak; tüm kitaplarıyla, yazdıklarıyla bize, geçmişimize, hislerimize o kadar yakın… Eve Dönmenin Yolları (Türkçe’de Notos Kitap) ile başladım, sonra her yazdığını okudum.

Üzerinden çok geçti ama burada da kaydını paylaşayım. 16 Haziran 2020’de, İTEF İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali, ‘Güne Bakan Edebiyat’ serisi sayesinde Zambra ile bir araya geldim… Alejandro Zambra sorularıma İspanyolca yanıt verdi, Züleyha Yılmaz Türkçe’ye çevirdi. Buradan izleyebilirsiniz…

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.