Rezan Has’ın plaklarında son 50 yıl

Gazete yazıları, Sanat

Kadir Has Üniversitesi’nin içindeki Rezan Has Müzesi’nde bir sergi açıldı. Üniversitenin 20, müzenin 10, Rezan Hanım’ın da 90’ncı yaşına denk gelen, ‘Rezan Has: 90 Yılın Tanıklığı’ adlı sergi, Cumhuriyetle gelen modernleşme yıllarına ışık tutuyor.
Beni sergiye çeken şey Rezan Has’ın büyük bir plak koleksiyonu olduğunu öğrenmem oldu.
Yerli ve yabancı pek çok plağın ilk baskıları onda. Üstelik Zeki Müren’den Müzeyyen Senar’a, dönemin pek çok müzisyeni arkadaşı olduğu için pek çoğunun kapağı imzalı. Sergide bazı plakları görebiliyor, üstelik seçip dinleyebiliyorsunuz da.
Cam panolara yansıtılan ve 50’lerden 2000’lere çekilmiş fotoğraflardan görüyoruz ki Kadir-Rezan Has çifti, birbirlerini çok seven, eğlenmeyi bilen, müzikten sanattan keyif alan insanlar.

Kadir, Rezan Has.
Kadir, Rezan Has.

Serginin küratörü Zeynep Çulha’dan öğreniyorum ki, onlar için pek çok ünlü sanatçının da sahne alacağı şaşaalı bir düğün hazırlanmış. Sonra Kadir Bey’in bir yakını vefat edince düğün yapılamamış. Onlar da yapacakları masrafı Mehmetçik Vakfı’na bağışlamışlar ve böylece yardım serüvenleri başlamış. Zeki Müren yakın dostları ya, onun bir filmi onların yalısında çekilmiş. Sergi Türkiye Cumhuriyeti’nin modern yüzünü, varlığı kültürle buluşturmanın iyi bir örneğini görmek isteyenler için bir durak.

img_0975

* Bu yazı 29 Ekim 2016 tarihinde Nilay Örnek’in Sözcü Cumartesi’deki köşesinde yayımlanmıştır.

rezan-plak