Nurhan Acun’un (Eller Sanat Galerisi) ardından

Türkiye halleri

Gustolu, geniş, bu toprakların değerlerinden beslenen takılarla dolu, her daim güzel müziklerin çalındığı Eller Sanat Galerisi benim için bir gençlik özenmesiydi. Büyüyünce, Eller’deki takılardan takan bir kadın olmayı isterdim misal ben. Öyle bir şey… Yaratıcısı Nurhan Acun vefat etmiş… Birkaç satır burada kalsın…

Küçükken arkeolog ya da gazeteci olmak isterdim.

Üniversitede de gazetecilik bölümünü kazandım ama sürekli antik kent – mitoloji okur, Özgen Acar yazıları takip eder ‘falan filandım’. Bilinçli de değil hani… O zamanlar heykellerin kartpostallarını biriktiriyormuşum, duruyorlar da oradan biliyorum. Özenti, özeniyorum ama amaçsız öyle, merak.

O yaşımda, Beyoğlu’nda Eller Sanat Galerisi benim hayal mekanım gibi bir yerdi.

Geniş, gustolu, içinde hep güzel müziklerin çaldığı bir yer. O kadar güzel takılar vardı ki, hayranlıkla bakar, onların mitolojiden, antik dünyadan esinle yapılmasını çok güzel bulurdum. Öğrenciyim pahalı bulurdum muhtemelen.

Benim için bir gençlik özenmesiydi, şimdi tarif edemiyorum. Büyüyünce, Eller’deki takılardan takan bir kadın olmayı isterdim misal ben. Öyle bir şey…

Yaşım 16 idi, giderdim. Sonra zevkim değişebilir, ilgim azalabilirdi… 26 oldu yine Eller’e gittim Nurhan Bey’i ve mekânını sevdim, 36 yine sevdim… İlk maaşımla -yine özenmişim- aldığım iki şeyden biri de ‘Eller’den bir şey idi. Fotoğrafta da görülen Karagöz broşu. 

Baktım şimdi, 26 Eylül günüymüş, önünden geçerken Nurhan Bey bana laf attı, “Ne güzel, gülerek bakıyorsunuz mekânımıza hanımefendi” dedi.

“Nurhan Bey, yıllardır burada olmanıza, dükkanın aynı kalmasına öyle seviniyorum ki, gülümsemem ondan” dedim, beni içeri buyur etti, sohbet ettik. Antalya Müzesi’yle ilgili bir şeyler konuştuk.

Ve daha bugün, bir kez daha İstiklal’de yürürken, yakında kapanacak olan Lebon’a gelmeden, o ara sokağa bakıp “İyi ki Eller duruyor, çok yaşasın” dedim.

Meğer Nurhan Acun vefat etmiş. Annem ile kardeşim daha birkaç hafta önce oradaymışlar, Aslı bizde, ağla ağla. Sonra Hakan Atala’dan mesaj geldi. O da üzgün…

Bilen bilir Eller’i…

Nurhan Bey bu toprakların değerlerini çok iyi bilen ve onları sanatıyla canlandıran kıymetli bir isimdi. 46’mda da Eller içinde dolanıyor olsun isterdim…

Toprağı bol olsun; bana bir hayal verdi.

Ve son bir haber; Nurhan Bey’in ölümünün ardından pek çok kez önünden geçtim, Eller kapalıydı. Ağustos 2022’de kent.flortozu hesabından bir fotoğraf geldi, Eller Sanat Galerisi Kopyaevi isimli bir yer haline gelmişti. İçim sızladı!

Eller Sanat Galerisi yerinde böyle bir dükkan var artık. Fotoğraf: Kent.flortozu

2 comments

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.