“Magazin izlemiyorum” diyen bile bu dosyayı okusun

ALAN SEÇ OKU, DERGİ/GAZETE, İnternet sitelerine yazılar, Sosyal Medya / Teknoloji, Sosyal psikoloji, Sosyoloji, Türkiye halleri

Ünlü tipi değişti, herkes çok fazla kontrollü, magazin muhabirleri ve haber yapma tarzları değişti, toplum daha hoşgörüsüz ve keyifsiz, haber kaynakları farklılaştı… Gibi gibi… Çok nedeni var. Ama sonuçta magazinin eski tadı tuzu yok. Journo.com.tr için Perihan Mağden, Ali Eyüboğlu, Rıfat Ababay, Can Tanrıyar ve Kadir Kaymakçı’ya sordum

Bugün artık televizyondaki magazin programlarının çoğu, hatta gazetelerin magazin ekleri bile ünlülerin Instagram’larından, konserlerinden, dizi görüntülerinden bir demet… Sabah programları, birtakım görüntüler üzerinden ahlâkçılık yapan ‘yorumcu’yla dolu.
2000’lerin başındaki, başlık başlık hatırladığımız magazin mevzularından eser yok; olanın da etkisi eskisi gibi değil… Her şey çok kontrollü, çok steril. Bir çiftin evindeki kahve makinesinin markasına kadar biliyoruz ama ‘tak’ diye boşanmalarının nedenine dair, tek satır akla yatar şey öğrenemiyoruz.
Peki hâlâ iyi magazin var mı, yok mu? Magazin ne durumda, bunun nedenleri neler ve nereye gider?
Perihan Mağden, Ali Eyüboğlu, Rıfat Ababay, Can Tanrıyar ve Kadir Kaymakçı’ya sordum. Hepsi, kimi aynı yerde birleşen zihin açıcı yanıtlar verdiler.
Magazin ile ilgilenin ya da ilgilenmeyin bu dosyayı okuyun derim.
https://journo.com.tr/bilenlere-sorduk-magazinin-eski-tadi-niye-yok

 

25 Aralık 2018

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.