Kanıtsız müebbet hapis mi verilecek, yanlıştan mı dönülecek?

Türkiye halleri

Osman Kavala, Yiğit Aksakoğlu ve Mücella Yapıcı’nın yargılandığı dava, Türkiye’deki hukuk sistemiyle ilgili çok şey söyledi, söyleyecek bize…

“Oysa kırıntı halinde vicdana ve hukuk nosyonuna sahip bir mahkeme, bu dava ile ilgili iddianameyi savcının kafasına fırlatmalıydı.
Savcı, bu üç kişinin Gezi protestolarını organize ederek hükümeti devirmeyi amaçladığını iddia ediyor.
Ama bunu nasıl yapmışlar belli değil. İddia ediyor, kanıt ortaya koyamıyor. Savunmanın ortaya koyduğu gerçekleri çürütecek bir yeni bilgi de yok.” *


18 Şubat 2020 Türkiye’deki hukuk sistemiyle ilgili çok şey söyleyecek bize… Osman Kavala, Yiğit Aksakoğlu ve Mücella Yapıcı hakkında “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. 

Kanıtsız, iddianamesiz günlerce tutukluluk. Çok adaletsiz çok acayip. Ve çoğunluk görmüyor, konuşmuyor bile… 

Geçen Taksim’de “şekerlemeci”deydim; bir grup adam konuşuyor “Osman Kavala’da şöyle böyleymiş”. Güleceğim; gülünecek durum değil! Ne çok boş konuşan insan var. 

Ben Osman Bey’i şahsi olarak tanımam, ne yaptığını, yapmadığını bilemem, görünüşte kefil olamam. Yiğit Bey ile Mücella Hanım için de benzer… Ama şuna adım kadar emin olabilirim: Bu dava hukuksuz, bu davada delil falan yok ve bu üç kişiyi Gezi olaylarını örgütlemekten yargılamak saçmalığın daniskası. 

Bu nedenle de onları savunmak, “Bu insanlara haksızlık yapılıyor” demek benim de bir görevim. Sorumlu hissediyorum. 

Bu ülkedeki herkesten ricam -kendime de bunu hep hatırlatıyorum- yargılamadan, bilmek, düşünmek, araştırmak ve sonunda “kendi fikrimize” sahip olmak, ezberlerle konuşmamak. Bekir Ağırdır’ın Nasıl Olunur’da söylediği gibi “Bu toprakların en büyük ihtiyacı adalet” Adalet hepimize lazım! 

Görseller Gianluca Costantini’ye ait. Instagram hesabı: @channeldraw 

* Tırnak içi cümleler Mehmet Y. Yılmaz’ın t24 yazısından. Okumanızı tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.