Füreya sergisini gezerken… O dönem niye film olmaz ki?

Resim, Sanat, Tasarım, Türkiye halleri

1940’ların, 50’lerin, 60 ve 70’lerin Türkiyesi; entelektüeller, sanatçılar, sanatlarını bu ülkeye hizmet olarak gören bir grup enteresan kişilik. Füreya Koral sergisi ya da Şakir Paşa Ailesi’nden yola çıkarak bir dönem filmi yapılamaz mı?

 

Şimdilerde (Ekim, Kasım, Aralık 2017) İstanbul’da, Akaretler Sıraevler’de (no 16) bir sanatçının hayatına, eserlerine ve onun çevresinde bir döneme bakmamızı sağlayan incelikle hazırlanmış bir sergi var: Füreya Project. Füreya Hanım’ın çabası ve eserlerine baktıkça bir dönem insanının, özellikle de kadınının çabasını görüyorum. Sergiye giderseniz bir tv2 belgeseli de var, izlemenizi tavsiye ederim.
Orada sürekli “Bir şey yapmalıydım” diyor; bir şey üretmeli, bir katkı yapmalı, farklı olmalı. Çok şey yapmış Füreya Koral, zaten ailesi efsane aile de, o da asla geride kalmamış. Bu arada 1951’de daha 66 yıl önce Türkiye’de seramik atölyesi yokmuş ne ilginç; ilk özel seramik atölyesini o kurmuş. Bohem bir hayata girmiş, kadınlı erkekli güzel bir sanatçı çevresi olmuş. Niye o dönem bir film ya da dizi olmaz bilmem. Hakikaten niye?
Sergiden kafama çok şey yazdım ama gidin kendiniz görün.

Ben yine de bazı fotoğrafları, kendime de not olarak buraya ekliyorum. Koral’ın bazı bina çalışmalarını görmeye çalışacağım.
Kale Grubu bu serginin sponsoru idi ama Koral’ın bazı eserleri, fotoğrafları çeşitli arşivlerden alınmış, her dönem onları da merak ederim ben. Onu da ekledim mesela…

Füreya Koral’ın litografi (taş baskı) ve çizim yaptığı 1959’li yıllardan Paris.  

Koral Ailesi’nin Büyükada’daki köşkü.
Efsanevi ailenin soy ağacı.
Sanırım Koral ile Kılıç Ali4nin düğün yemeği.
Füreya Koral, 1931 yılında hamileyken çocuğunu düşürmüş bir yıl sonra da eşi Selahattin Karacabey’den boşanmış. 1933 yılında annesi Hakkiye Hanım ile çıktıkları Yalova tatilinde Mustafa Kemal ve onun silah arkadaşı Kılıç Ali ile tanışmış. Fotoğrafsa 1934 yılından… Teyzesi Fahrelnissa, Füreya’yı Avrupa seyahatine çıkarmış.

Bir kişinin Wikipedia fotoğrafı nasıl olmalı acaba, hangi yıllardan seçilmeli. En ‘o’ dediğimiz zaman hangi zaman biri için. Füreya Koral’ın bu gençlik fotoğrafı ne güzelmiş.
Bu eser, Yürüyen İnsanlar, Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nde sergileniyormuş. İnsanların gelişen toplumda içi boş yorumlanması ilginç duruyor.