Çanakkale’de böyle bir anten-seyir kulesi yapıldığını biliyor muydunuz?

ALAN SEÇ OKU, Doğa / Çevre, İlginç bilgi, Sanat, Şehir, Seyahat, Tasarım

Çanakkale’de ortası küçük bir orman gibi uzanan ‘anten-seyir kulesi’ o kadar güzel görünüyor ki, insan Çamlıca’da yeni yapılan kulenin de böyle bir şey olmasını diliyor

 

Benim cehaletim, Çanakkale’de ‘radar tepesi’ olarak bilinen 311 rakımlı alana dev bir anten-seyir kulesi yapıldığını Hollanda’nın Rotterdam kentindeki bir toplantıda öğrendim!
Uluslararası mimari proje yarışmasına 144 proje katılmış Powerhouse Company & Inter.National.Design tasarımı birinci olmuş. Inter.National.Design Türk ortağı, Hollanda’da yaşayan mimar Arman Akdoğan anlattı.
Kulenin kente bakan ön kısmında yer alacak dairesel gezi yolu, Çanakkale’ye farklı açılardan bakma imkanı sunacak.
Akdoğan, “Aynı Çamlıca’daki kule gibi bir işlevi olacak” dedi ama her gün baktığım Çamlıca’daki kuleden fiziksel olarak ne kadar farklı olduğunu görünce, “Keşke karşı kıyımdaki kule ile Çanakkale’deki yer değiştirse” dedim açıkçası.
Tabii İstanbul’un o bölgesine böyle bir yapı uymazdı muhtemelen ama yine de çok hoşmuş.
Şu anda inşaat halinde olan kuleye bakarken, ‘Corten Çelik Kaplama’ denilen şeyi de öğrenmiş oldum. Bir tür eskitme çelik. Birkaç yıl hava şartlarına maruz kalınca bu kırmızımsı bir renk alıyor; bir tür paslı çelik gibi.

 

Bu arada başlıktaki soruyu Instagram’da sorduğumda gelen yanıtlarla sonuç aşağıdaki gibi; 19347 kişinin katıldığı anketin sonucu bu!

24 kasım 2018, rotterdam

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.