Bu fotoğrafların sahibi aile aranıyor!

ALAN SEÇ OKU, Fotoğraf, İlginç bilgi, Sanat, Seyahat, Sosyal Medya / Teknoloji

 Belki film olacak bir hikâye değil ama bir filmi fevkalade başlatabilir. Emre, İstanbul’da eski bir fotoğraf makinesi alır. İçinde hâlâ film vardır, İsviçreli bir ailenin fotoğrafları çıkar ve onları aramaya başlar…

Sadece adını ve fotoğraflar çekmeyi sevdiğini bildiğim biri; Emre Kürkcüoğlu.
Instagramda da ’emerichchen’ adıyla bir hesabı var. Onu bu bloğa taşıyan şey ise ‘arayışı’.
Emre, İsviçreli bir aileyi arıyor, elindeki fotoğrafları, onların yıllar önce çektirdiği fotoğrafları onlara vermek için…
Tatlı bir hikâye; biraz bakalım:)

MUHTEMELEN 80’LER

Emre başlasın:
“Ben özellikle eski tip analog fotoğraf makinelerine meraklıyım. Fotoğraf çekmek bir yana onları biriktirmek de hoşuma gitmiyor.
Uzun zamandır almak istediğim bir makineyi internetteki bir online satış sitesinde görünce almak için harekete geçtim.
Makineyi satan kişiyle İstanbul’daki evinde buluştuk. O makinede sorun görünce ben başkasını ve ardından başkasını getirdi… Üçüncü getirdiği makine aynı serinin üçüncü versiyonuydu ve onu istemesem de çok temizdi ve 80 TL gibi uygun bir fiyatı vardı aldım.
Almadan önce içinde film olduğunu fark ettim.
Aldığım kişiye sordum, filmin kendisine ait olmadığını söyledi. Satıcı makineleri yurt dışından alıp getiriyordu. Bu makine de İsviçre’den gelmişti.


Eve gidene kadar kalan 4-5 kareyi de çektim ki hemen banyoya vereyim.
Filmlerin çıktısı bana ulaştığında İsviçreli bir aileyle tanışmıştım.
İlk olarak internetten otomobillerinin plakasını tarattım ama bir sonuca ulaşamadım. Birkaç hafta sonra da bu hikâyeyi ve ailenin fotoğraflarını Instagram’da paylaşmaya başladım. Onları arıyorum. İsviçre konsolosluğuna başvurmayı da düşünüyorum, Zürih’te yaşayan arkadaşlarımla da durumu paylaştım.
Makine Minolta 303b; 1975 ile 1977 arası üretilmiş bir model.
Ailenin otomobili Mitsubishi pajero ilk jenarasyonu 1982 ile 1991 yılları arasında arası üretilmiş.
Fotoğrafların bir kısmının çekilmiş olduğu yer, Zürihliler’in hafta sonları manzarası nedeniyle tercih ettikleri bir tepe.”
Belki film olacak bir hikâye değil ama bir filmi fevkalade başlatabilir. Senaryo yazsam bir bölümü böyle bir olayla ve çevresinde gelişen olaylarla kotarırdım söyleyeyim:)

Emre hesabında İngilizce bir metin de yazmış, onu da paylaşayım, sonuçta kayıp fotoğrafların sahipleri yıllar sonra aranıyor…

Wanted !
I’m looking for a swiss family. Ich suche  eine Schweizer Familie.
This story has begun in the middle of October 2016 ,when I bought a second hand Minolta SRT 303b.I have found an exposed color negative film in this camera and let it develop. The photos are from a swiss family. Probably have been captured in the middle of eighties.Because the family car Mitsubishi Pajero 1gen.produced between 1982-1991.Their car plate : ZH 62290.They have also a camping caravan to.
For a long time I’m trying to reach this family for to send them their lost photos back.
But I can’t find them till yet. Because of that reason from now on every day I will send a new photo from this family members.I hope this will help me to find them.
Who knows?