“Bu bir modern duyarlılık”

Türkiye halleri

Sevgili sesli kitap sistemim Storytel ile birlikte yaptığımız Nasıl Olunur adlı podcast’imin 73’üncü bölümünde konuğum, mimarlık tarihçisi, mimar, öğretim görevlisi, yayıncı ve yazar Uğur Tanyeli idi.

Ben Tanyeli ile konuşmaya hazırlanırken onun konuşmalarını izlemeye, -yayında da bahsettiğimiz- onunla yapılmış nehir söyleşiyi okumaya, onun kitaplarını karıştırmaya doyamadım. Şehirle, mimariyle, hayatla, sosyal mevzularla yakinen ilgili benim gibi insanlar için Uğur Bey’i izlemek bir hayli keyifli, bir hayli zihin açıcı.

Türkiye’nin güncel mimarlık problemlerini, hem de genel düşünce sorunlarını masaya yatıran ama yine de pek güler yüzlü olmayı başaran bir sohbet sizleri bekliyor.

Bir de çok hoşuma gitti, tanımlanması… Hep konuşuyoruz, “Niye yeterince kayıt tutulmamış?”, “Niye yeterince yazılmamış?”… Ancak yeni yeni binalarla, mimarlıkla, şehirle ilgili bir duyarlılık var; ilgi büyüyor. Uğur Bey “Bu modern bir duyarlılık” diyor, hoşuma gitti, gidiyor…

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.