Bir akım nasıl başlatılır?

ALAN SEÇ OKU, İlginç bilgi, İlişkiler, Komik, Müzik, Psikoloji, Sanat, SİNEMA / TV, Sosyal Medya / Teknoloji, Sosyal psikoloji, Sosyoloji, Zamansız yazılar

“İlk takipçi, yalnız bir çılgını lidere dönüştüren kişidir”

“Eğer bir akım başlatmak istiyorsanız takip etme cesaretiniz de olsun.
Eğer bir akımın başlatılmasını önemsiyorsanız takip etme cesaretiniz olsun ve başkalarına nasıl takip edileceğini gösterin. Ve güzel bir şey yapan bir yalnız çılgın bulursanız kalkıp katılmaya cesaretiniz olsun.”

Daha önce ne CD Baby’nin, ne de Derek Sivers’ın adını duymuştum oysa…
Ama hikâyesi bir hayli ilginçmiş.
Derek Silver kendisi de müzisyen. Kendi CD’sini satmak üzere bir internet sitesi kuruyor, sonra dinlediği bazı alternatif müziklerin, çok miktarda basılamayan albümlerin tamamını da dinleyerek kendi sitesinde satmaya başlıyor.
Ve kazara bir müzik satış sitesi doğuyor ve 1998’den bu yana çılgınlar gibi büyüyen bu site ve sistem, “müzik endüstrisini değiştiren”ler arasına giriyor.
Amatör müzisyenlere dijital platformda şarkı satışı sağlayan ve dünya çapında hizmet veren bir sistem.
Artık itunes, Facebook, Amazon, Youtube, Spotify gibi ağlarla da anlaşmalı.
Ama bunu anlatma nedenim o değil Derek Sivers’ın yaptığı TED konuşması.
Son dönemde dinlediğim en iyi şeylerden biri.
“Kazara” müzik için çok önemli bir sistem geliştiren bu adam, 3 dakikada liderlik ve akım başlatma hakkında bir muhteşem bir konuşma yapıyor.

 

  • 23 Ocak 2017, pazartesi günü yazılmıştır.
  • Ana görsel, Reuters
  • Bundan sonrasını videoyu izleyemediyseniz ya da özet için okuyun:

Cumhur Korkut çevirisiyle, neler olduğunu bir daha özetlersek

 

Öncelik, bildiğinizi gibi, bir lider cesur olmalıdır ki ortaya çıkıp dalga geçilebilsin. Ama onun bu yaptığını şeyi takip etmek çok kolay. Ve şimdi çok önemli rolü olan ilk takipçisi. Diğer herkese nasıl takip edileceğini gösterecek.

Şimdi, liderin onu eşitiymişçesine kucaklamasına dikkat edin. Bu şu an lider olmakla alakalı değil, ikisiyle alakalı, çoğul yani. Şimdi, arkadaşlarını çağırıyor. Şimdi, dikkat ettiyseniz ilk takipçi aslında lideriğin yabana atılan bir formunda. Böyle durabilmek için cesaret gerekir. İlk takipçi bir yalnız çılgını lidere dönüştüren kişidir.

Ve şimdi ikinci takipçi geliyor. Artık yalnız çılgın değil, iki çılgın da değil, bir güruh, ve bir güruh da haber olur. Yani bir hareket açıkta olmalıdır. Sadece lideri değil takipçileri de göstermek önemlidir, zira bulacağınız takipçiler lideri değil takipçileri taklit edecekler.

Ve şimdi iki kişi daha geliyor, ve hemen sonrasında üç daha. Ve şimdi hızlanıyor. İşte bu kritik nokta. Şimdi bir akım var. Dikkat edin, insanlar katıldıkça daha az riskli oluyor. Az önce çitin üstünde oturanların artık katılmamak için hiçbir sebebi yok. Göze çarpmayacaklar. Dalga geçilmeyecek. Çabucak giderlerse onlardan biri, “içeriden” olacaklar.

Ve bir dakika daha sonra, herkesin artık bu güruha katılmayı tercih ettiğini göreceksiniz, çünkü katılmadıkları için dalga geçilecekler, ve işte bu da bir akımın nasıl başlatılacağının cevabı.

Şimdi bundan özet dersler çıkartalım. Öncelikle eğer şu dans eden tişörtsüz adam gibi yalnız dans eden biriyseniz, ilk takipçilerinizi eşitinizmiş gibi eğitmenin önemini hatırlayın, Bu açıkça akımla ilgili, sizinle ilgili değil. Tamam, ama burada gerçek dersi kaçırmış olabiliriz.

Alınacak büyük ders, fark ettiyseniz, fark ettiniz mi? Liderliğin göklere çıkartıldığı. tamam, tişörtsüz adam ilkti ve tüm itibar onun olacak ama o yalnız çılgını lidere dönüştüren kişi ilk takipçisiydi. Bize hepimizin lider olması gerektiği söylendi, bu gerçekten etkisiz olurdu.

Eğer bir akımın başlatılmasını önemsiyorsanız takip etme cesaretiniz olsun ve başkalarına nasıl takip edileceğini gösterin. Ve güzel bir şey yapan bir yalnız çılgın bulursanız kalkıp katılmaya cesaretiniz olsun.