Başaran Apartmanı’nın dünü bugünü; Konak Sineması’nın ev sahibi

ALAN SEÇ OKU, Apartman / Bina, Türkiye halleri

Hâlâ var olan bir eski Nişantaşı binasına bakalım bugün: Başaran Apartmanı… Dümdüz görünüyor, önünden kaç defa geçmişimdir, geçmişsinizdir. Ama alt katında ne hikâyeler…

Nişantaşı’nda, Vali Konağı Caddesi’nin Harbiye’ye yakın tarafında bir bina. Bugün bakınca mimar da olmayan benim gibiler için muhtemelen pek de bir şey ifade etmeyecek bir apartman. Ama biraz bilmek başka bir his yaratıyor. Çünkü benim sadece anılarda okuduğum bir sinema var; Konak Sineması. Döneminin efsane mekanlarından.

Sinemanın girişi bu apartmanın altı.

1968 yılından, wowturkey adlı siteden aldım.

Arkitekt Dergisi’ne göre Hakkı Başaran, pek çok farklı kaynağa göre ise İbrahim Başaran arazinin sahibi ve sinemaya da o izin verip yaptırıyor, sonradan…

Fotoğraflarda Başaran Apartmanı’nın bir yanında ahşap köşk, diğer yanında geniş bir boşluk görmek çok acayip. Bugünkü hali düşünülürse… Arkası da ferah imiş. Maçka Parkı’nın bir parçası olan parktan o günlerde “çocuk parkı” diye söz ediliyor. Bir de bugün ek kat çıkılmış; 6 katlı olmuş. Mimar Muhittin Binan’a da baktım ahşap kapı ve pencereler üzerine kitapları var.

Arşivden binaya bakar isek:

(ARKİTEKT Cilt: 1949  Sayı: 1949-03-04 (207-208)  Sayfa: 50-53)

“Bu bina, İstanbul’da, Nişantaşı’nda Vali Konağı Caddesi’nde, Çocuk Bahçesi karşısındadır. Her birinde, dokuzar oda olmak üzere, beş tam daire, bir zemin katı ve yarım dairelik bodrum katından teşekkül eder. Bodrumda, arka bahçeye ayrı iki geçit ile çamaşırlık, kalorifer, kapıcı daireleri bulunmaktadır. Dairelerin , servis girişi , arka bahçe vasıtasiyle, büyük iç avludan temin edilmiştir. Binanın, Vali Konağı Caddesi’ne bakan kısmı, ceph e genişliğince, ikamete ayrılmış ve arka bahçeye bakan kısım yatak odalarına tahsis olunmuştur  Binanın yegâne dış mimarisini teşkil eden cephe proporsiyonları çok nisbetli ve olgundur. Plân tertibinde, piyeslere ve servislere verilen eb’at isabetlidir. Bu güzel eserinden dolayı (mimar) Muhittin Binan’ı tebrik ederiz.”

6 Haziran 2020’de fotoğrafladım

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.