Ayaspaşa’nın ilk apartmanından ilk fotoğraflar

Apartman / Bina, İlginç bilgi, Şehir

İstanbul Gümüşsuyu’nda oturduğum ilk apartman yüz küsur senelik, 3.20 tavanlı, güzel girişli bir bina idi -hâlâ çok özlerim-; sonra ‘normal’ bir Gümüşsuyu apartmanına geçtiğimizde yeni ev sahibimiz Engin Bey’in (Allah rahmet eylesin) sözünü hiç unutmam.
“Nilay Hanımcığım, bakın şu karşıdaki binalara… Onlar size bakıyorlar ama sizin manzaranız onlar, o güzel, o tarihi, o art novueu binalar sizin manzaranız.”
Bu bakışı hiç unutmadım! Ve gerçekten 6 yıl ben salonumdan o güzel binalara baktım. Tarihlerini, içlerini, yaşanmışlıkları merak ettim…

BELGE OLARAK ÖNEMLİ

www.herumutortakarar.com‘ın varlığı ve bir arkadaşım sayesinde, Gümüşsuyu denilince ilk akla gelecek o güzel, o sıra binaların ilkini de tespit etmiş, belgesini de paylaşmış, araştırma yapanlar varsa bir bilgi olarak sunmuş bulundum….
Benim için o kadar önemli ki…
Üstelik Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’nın önemli askeri figürlerinden Miralay Şefik Bey’in (fotoğrafta en önde ortada) de adını geçirerek, Ayaspaşa Palas ile bağlantısını kurarak…
Ayrıntılarını buradan okuyabilirsiniz.

BÖYLE TORUNLAR SAĞOLSUN

Özetle; bir arkadaşımla (Adını vermiyorum. “Annem, anneannem varken benim adımı anmak garip olur” dedi diye böyle yazıyorum) konuşurken, şöyle dedi:
“Büyük dedem Miralay Şefik Bey. Anneannem doğduğu dönemde Ayaspaşa Palas’ı yaptırılmış. Biliyorsun eskiden mezarlık oralar, yapılan ilk apartman. Yapımı 1926’da başlamış, 1928’de bitmiş, sonra binanın ikinci yarısı yapılmış. Anneannemin babası Hasan Tahsin, binayı yapan kardeşlerden biri (Diğeri Hüseyin Hüsnü). Anneannemin annesinin babası Miralay Şefik Bey”. Ve ekledi: “Bina yapıldığında birlikte çekilmiş fotoğrafları var, çerçeveletip astım, istersen bize gel göstereyim.”
O gece, o an köpek olsam deli gibi kuyruğumu sallar, durduramazdım heyecandan.
Aile albümü tutan, bilgi veren torunlara aşığım ben!

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.