Fikir sizce de dahiyane değil mi?

Hayata Dair, Sanat

“Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı için bir ürün tasarla” deseler, ne yaparsınız? Üniversite öğrencisi Mertkan Günaslan’ın fikri bence harika: Bir yara bandı!

Bir takıntım olan, burada da sık sık dile getirdiğim bir konu: Müze mağazaları. Özellikle de hep “Niye daha iyi değil?” diye sorguladığım devlet müzeleri…
Birkaç yazımın ardından’nden (BKG) Barış Üstünkaya ile buluşup uzun uzun bu konuyu konuştuk; çok ilginç şeyler öğrendim ayrıca aktaracağım.
Ama şimdiki konum bambaşka…
35 ilde, 105 müze mağazası, 74 de müze kahvesinde hizmet veren BKG’nin, replikalardan kitaplara, mücevherlerden ev tekstiline 23 bini aşkın ürün çeşidi var. Ve bu ürünlerin bir kısmı da açılan yarışmalarla seçiliyor.

HEM DE ÇANAKKALE İÇİN

Bu yıl da, BKG, ‘Üniversitelerarası Kültür Ürünleri Tasarım Yarışması’nın beşincisini Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yılı dolayısıyla ‘Bir Savaşın Hikâyesi: Çanakkale’ temasıyla yapmış.
Ürün tasarımı konusundaki birinci ise parlak fikriyle beni etkiledi.
O kadar basit, yalın, sade ve güzel ki… Hepimizin üzerinde taşıyabileceği, satın alabileceği, her yere gönderip, götürebileceği bir tasarım: Yara bandı.
Çok yakında müze mağazalarında satılacak tasarımın sahibi Kocaeli Üniversitesi’nden Mertkan Günaslan’ın sloganı da “Artık yaralar daha anlamlı.”