Facebook’tan, Türkiye’ye şampiyonluk getiren transferin öyküsü

Gazete yazıları, Spor, Türkiye halleri

En basit bir olayı bile epik bir kahramanlık hikâyesine dönüştürebilen, ‘güzel öykü anlatıcısı’ dostumuz Sinan Coşkun’un elinde bu defa gerçekten çok iyi bir konu vardı.
ABD’de doğup büyümüş kuzenleri Alec (22) ve Andy’nin (24) de içinde olduğu Türkiye Buz Hokeyi Milli Takımı geçtiğimiz hafta önemli bir dünya şampiyonluğu kazandı.
7 golün üçünü bu iki kardeş attı; üstelik Alec ‘maçın en iyi oyuncusu’ seçildi.
Peki o çocuklar ABD’den buraya niye, nasıl geldi?

‘HOCKEY MOM’

ABD’de bir deyim vardır ‘soccer mom’; çocuğunun okul hayatıyla yakından ilgilenen, zamanının büyük kısmını onları antremanlara vs. götürmekle geçiren anneler için kullanılır.
Aylin Kocaoğlu da ‘hockey mom’ imiş.
Andy ile Alec küçük yaşta önce çim hokeyine merak sarıyor. Sonra da buz hokeyine.
Öğretmenleri “İkisi birden başlamasın, aynı yaşta olmadıkları için ikisini ayrı ayrı ders ve mekanlara götürmek durumunda kalır, çok zorlanırsınız” diyorlar. Ama kardeş, abinin peşinden gitmek, aynı şeyi yapmak istiyor. Aylin, mesela birini antrenmana bırakıyor, sonra gelip uykusuz kalmasına kıyamayacağı diğer oğlunu alıp bu defa onunla yola çıkıyor.
Hatta Sinan, kuzeni Aylin’i anlatırken “O kadar ufak tefektir ki, o buz hokeyi tahtalarını taşırken onu görmeliydin” diyor.

SOYADINIZ KOÇOĞLU, TÜRK MÜSÜNÜZ?

İki genç, daha 20’lerine gelmemiş birer iyi oyuncuyken, Facebook’tan bir mesaj alıyorlar; 4-5 yıl önce.
Ankara’dan bir antrenör onlara “Soyadınız Koçoğlu, Türk müsünüz? Türkiye’de oynamak ister misiniz?” diye soruyor.
Alec ile Andy, konuşulunca Türkçe’yi anlıyorlar ama anne babaları Türkiye’de doğduktan kısa bir süre sonra ABD’ye gitmişler, çok da iyi değil Türkçeleri. O yaşlarına kadar da 4-5 defa Türkiye’ye gelmişler sadece… Ama çok istiyorlar gelmeyi, burada oynamayı.

Alec (solda) ve Andy Koçoğlu kardeşler ABD’deyken Türkçe soyadlarından ‘keşfeden’ bir antrenör belki de bugünkü büyük başarının en büyük mimarlarından biri.
Alec (solda) ve Andy Koçoğlu kardeşler ABD’deyken Türkçe soyadlarından ‘keşfeden’ bir antrenör belki de bugünkü büyük başarının en büyük mimarlarından biri.


ANTRENÖR VİZYONU

Uzun yazışmalar oluyor. Aylin ile Aret oğullarını göndermekte büyük tereddüt yaşıyorlar. Bunun için 37 yıldır ABD’de yaşayan Aylin, tüm yazışmaları teyzesinin oğlu Sinan’a okutuyor, o da yazışmaları İngilizce’ye çeviriyor ki, herhangi bir kelime kaçağı bile olmasın.
Ve sonunda Alec ile Andy, ünlülerle komşu oldukları sıcak iklimli Malibu’daki evlerinden Erzurum’a geliyorlar önce, kampa… Ankara’daki Başkent Yıldızları ve ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde oynuyor, başarılı da oluyorlar. Kulüpler ve Federasyon onlara sahip çıkıyor. Ve şimdi onların da içinde olduğu Türkiye Buzhokeyi Milli Takımı 3. Grup Dünya Şampiyonu olarak, 2. Grup’a yükseldi. Tabii ki bu bir takım işi, takımda inanılmaz iyi oyuncular, güzel hikâyeler var.
Ama iyi oyuncuları ve Türkçe soyadı takip ederek, pırıl pırıl iki genci buraya transfer eden, ismine ulaşamadığım antrenörü, takımı şampiyon yapan koç Deniz İnce’yi ve iki çocuğunu yalnız Türkiye’ye gönderen anne Aylin Koçoğlu’nu kutlamak lazım.
Aferin onlara, ne mutlu bize…
Bir de… Bir buz hokeyi maçına gitseniz, o hız ve heyecanı o kadar çok seversiniz ki…

Antrenor Deniz İnce
Antrenor Deniz İnce
  • 12 Nisan 2016 tarihinde Nilay Örnek’in Sözcü Gazetesi’ndeki köşesinde yayımlanmıştır.