Yemek nerede? Cunda’da bir yerde

ALAN SEÇ OKU, Doğa / Çevre, Gastronomi, Seyahat

Trata Ayvalık… Siz şefe ve yemeğine güveniyor, rezervasyonunuzu yaptırıyor, hatta çoğunlukla ödemenizi yapıyor, sonra da yemek yiyeceğiniz gün telefonunuza gelecek mesajı bekliyorsunuz… Sonra ıssız bir koyda, güzel bir yemek… Farklı bir deneyim…

Ben “Çok kişi biliyordur” sanıyordum; Instagram’dan anladığım öyle değilmiş, daha kalıcı, burada da olsun diye yazayım….

İstanbul’dan, Kantin’den bildiğimiz biriydi Tayfun Gökşin.

Selanik-Midilli karışımı göçmenlik var ailesinde, Cundalı; İstanbul’dan oralara gitti, ilk önce Ayna’da çalıştı bildiğim, sonra da Trata Ayvalık adında bir gezici restoran kurdu.

Fikir şu:

Siz bu şefe ve yemeğine güveniyor, rezervasyonunuzu yaptırıyor, hatta çoğunlukla ödemenizi yapıyor, sonra da yemek yiyeceğiniz gün telefonunuza gelecek mesajı bekliyorsunuz. (Anneme bunu anlattığım diyalogdan 20 dakikalık sit-com dizi çıkar.)

Mesaj geliyor: Bugün şuradayız.

Bir bakir koy, rüzgâra göre seçilmiş.

Biz gittiğimizde internet haritası bir yere kadardı; sonra tam yeri, ağaçlara bağlanan mutfak bezleriyle bulduk.

5-6 masa, 20-22 kişi kadar…

Gün batmadan başlıyor yemek; çok da iyi. Ançüez sevmem derdim ama nasıl güzeldi…

Hava kararınca minik lambalar geliyor. Ama ışıksızlık, gökyüzü o kadar özleniyor ki, yemek olmadığı her an o lamba yere konuyor, yıldızlara bakılıyor.

Haftanın 3 gününden fazla çalışmamaya çalışıyormuş Tayfun, zor tabii. Lor tatlısını yapan annesi Filiz Hanım da Nasıl Olunur dinleyicisiymiş:) 

(Yemek için daha fazlasını merak edene, Şehirli Sofralar’ı öneriyorum https://www.instagram.com/p/CD_4C40gp2V/)

Geçen sene ben Her Umut Ortak Arar’ı yazmak için eve kapanmışken gidememiştim, bu sene de büyük gibi görünmeyen ama benim 1 ay yatmamı gereken bir ayak ‘a-rıza’sı nedeniyle gitmemem söz konusu oldu. 16 Ağustos’ta rezervasyonumuz var ama yürüyemiyorum!

Geçen sene gidip bana ballandıra ballandıra anlatan Sinan Hamamsarılar, “Hadi” dedi, “Otomobilde de (o araba demiştir) ayak uzatılır, buz konulur. 4-5 saat yol”. Valla atladık gittik. 1 gece bazen pek iyi gelir mi, gelirmiş. 

Ana görseldeki fotoğrafımı çeken Sinan Hamamsarılar ile birlikte…

Pandemi dönemi… Cunda çoook kalabalık, pek maskesiz -bence- ama oralarda olana bu deneyim tavsiye edilir.

Bu arada tuvalet soruldu, güzel soru. Benim orada aklıma gelmedi, Sinan “Geçen sene bir kabin getirmişlerdi” dedi.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.