Ünlülerin masaj dünyasında bir dişi pitbull: Dr. Dot

Gazete yazıları, Hayata Dair, İlginç bilgi, Portre, Sanat

O dünyada ‘rock roll masözü’ olarak tanınıyor ama sporculardan aktrislere, devlet başkanlarından işadamlarına, Türkiye dahil dünyanın her yerinden ‘yüksek profilli’ müşterileri var. Yalnız Dorothy Stein yani nam-ı diğer Dr Dot’un özelliği o masajı ‘ısırarak’ yapması

Dr. Dot. Maroon 5 grubunun yakışıklı solisti Adam Levine'a da masaj yapıyor.
Dr. Dot. Maroon 5 grubunun yakışıklı solisti Adam Levine’a da masaj yapıyor.

O dünyada aklınıza gelebilecek en, en, en ünlü rock müzik yıldızlarıyla, sporcular, politikacılar, televizyon ve sinema ünlüleriyle yakın olmuş, iş yapmış biri…
O bir iş kadını.
CNN’den The Observer’a, FHM’den The New York Times’a onlarca yerde haber olmuş biri.
15 yaşından bu yana çalışıyor, 22 yıldır da para kazanıyor.
Dünyanın dörtbir yanında sayısı 1000’i aşkın çalışanı var.
Reklamlarda oynuyor, kendi adına ürünler çıkarıyor.
İnsanlar onu ‘rahatlatıcı’, ‘dert giderici’, ‘yük alıcı’, ‘günü kurtarıcı’ olarak görüyor.
Güzel bir kadın. Doğum yılını vermese inanmam ama 49 yaşında ve değim yerinde ise ‘taş gibi’.
Bir site A’dan Z’ye müşterilerini alfabetik listeyle sıralamış http://wp.me/p79ANb-hK; Nick Cave’den Mick Jagger’a, Sting’den Eminem’e, Justin Timberlake’den Bruce Willis’e, Suudi Arabistan Prensi’nden Gürcistan Devlet Başkanı’na o kadar çok isim var ki…

‘ANTİ DR. DOT’LAR DA VAR’

Tabii hayranı olduğu kadar, hakkında açılmış ‘anti’ Facebook sayfaları da mevcut. Bazıları hayranı oldukları grup ya da kişilere bu kadar yakın olan bir güzel kadını pek de çekici bulmayabiliyor!
Peki bu kadın yani Dorothy Stein yani nam-ı diğer Dr Dot ne iş yapıyor?
O masaj yapıyor. Ama özelliği ‘ısırarak masaj yapıyor’ olması! Hem de hep ‘yüksek profilli’ müşterilere…
Hippi anne babayla geçen bir çocukluk, farklı bir masajdaki yeteneği ve müzisyenlere hayranlığı onun hayatında bambaşka yollar açmış.
Birazdan okuyacaksınız; masaj yaparak 1983’ten 1994’e 3 bin 500’ün üzerinde konser izlemiş. İlk masajı Def Leppard’a imiş. Rolling Stones basçısı Charlie Watts ise 1994 yılıda ona ücret ödeyen ilk müzisyen olmuş. Sonrasından profesyonel bir eğitim ve sertifikalarını da almış.

Şarkıcı Sting sürekli müşterilerinden.
Şarkıcı Sting sürekli müşterilerinden.

SAHNE ARKASI MI, OTEL Mİ?

Şimdi 1000’i aşkın çalışanı ile dünyanın her yerinde hizmet veriyor; üstelik internet sitesinden ‘sahne arkası, otel, ev ya da ofis’ seçeneklerinden birini seçebiliyorsunuz!
İnternet sitesinin kendisi de ilginç, ‘sık sorulan sorular ve yanıtları’ bölümünde “Niye Dr. Dot ile direk iletişim kuramıyorum?” sorusuna “Bu kadının çocuklarını beslemesi gerektiği zamanlar da oluyor. Ve maalesef hayatta hiçbir şey bedava değil” gibi yanıtlar verebiliyor. “Dr. Dot kızları erotik masaj yapıyor mu?” sorusuna yanıtı ise “Bu cehennemde kar topu bulmandan bile zor; zilyon sayıda insan bunu yapıyor ama burada değil” oluyor…

TÜRK İŞADAMLARINI DA ISIRDI!

Ben onu “Kanye West yine adından konuşturacak bir iş yaptı, sırtını ısıttı” haberlerinde gördüm de araştırdım; Türk işadamları dahil yüzlerce insanı ısırdığını da böylece öğrendim.
İnternete bakıyorum seksi mesajlar ve pozlar veriyor. FHM onunla hemşire kılığında bir röportaj yapmış ki vay, vay, vay. “Müzisyenlerin güçlü masaja ihtiyacı olur. Biz masajın pitbullarıyız” gibi harika cümleleri var:)
Ama siz onunla iletişime geçince baya mesafeli, baya ‘iş insanı’! Hani şu hayatımda en çok ön yazışma yaptığım, pazarlıklar ettiğim röportajlardan biri oldu onu söyleyeyim!

İngiliz televizyon yapımcısı Simon Cowell'ın da göğsünü Dr. Dot sağolsun sayesinde görmüş olduk.
İngiliz televizyon yapımcısı Simon Cowell’ın da göğsünü Dr. Dot sağolsun sayesinde görmüş olduk.

1- Öncelikle mesleğinizi bize biraz açsanız…
Derin doku masajı yapıyorum. Müşterilerimin söylediği o ki, şifalı ellerim var. Ağırlıklı olarak müşterilerim ünlü isimler. Çok ünlü rock ya da pop yıldızları, aktör ve aktrisler, profesyonel atletler, sporcular. Hepsi bana gelirler ancak benim özel masajımı istemiyorlarsa eğer, dünyanın dörtbir yanında şubelerimden birinde uzmanlarımdan hizmet alabilirler. Masaj, akupunktur, yoga ve spa uzmanlarımız, masör ve masözlerimiz var. Dünya çapında 1000 çalışan!

2- Peki nasıl bu hale geldi; dişlerle masaj yapmayı keşiften bu kadar ünlü olmaya…
Aileme masaj yapmaya 5 yaşımdayken başladım. Anne ve babam onlara masaj yapmamı, özellikle de sırtlarında yürümemi isterlerdi. Annem ellerimi güçlü bulmadığı için ısırmamı istiyordu ve bu işte iyileştim. Bu arada ailem beni çok sık konsere götürürdü, neredeyse haftada bir konserlerdeydik. Yani hayatım müzik ve masaj etrafında geçti. Ailem boşandığında beni de pek konsere götürmez oldular ki ben de konserlere ‘sızıyordum’. Sonra sanatçılara ücretsiz masaj karşılığında bilet alma fikri belirdi zihnimde. Bu teklifimi ilk 1982 yılında Def Leppard kabul etti ki, onlar hâlâ benim iyi müşterim. Ve sonra ünüm ağızdan ağıza yayıldı ve bugüne geldik.

3- Şimdi baya gelişmiş bir sisteminiz var anladığım. http://www.drdot.com/ adresli siteden insanlar lokasyonlarını belirterek ya da ülke, şehir seçerek masaj talep edebiliyor. Bunu nasıl yapıyorsunuz, kaç çalışanınız olabilir ki?

Ben herkese masaj yapamaz hale gelince birilerini işe aldım; onlara Dotbots’lar diyorum. Robotlar gibi:) Katar’dan Avustralya’ya, Brezilya’dan Kanada’ya, ABD’den Avrupa’ya artık 1000’i aşkın sayıda ‘dotbot’ var. Dotbot olmak isteyen herkesin bu işle ilgili lisansı, diploması ve en az bir yıl çalışması olmak zorunda. Herkesin birebir yeteneğini görmem şart!

‘ENSENİZ NEDEN O KADAR SERT’

4- Mikheil Saakashvili (Saakaşvili) masajı ve sonrasında olanlar baya olaylıydı? Böyle başka hikâyeler var mı?
Tam ne demek istediğinizi bilmiyorum ama eğer erkeklerin tahrik olmasından bahsediyorsanız, bu hep olabiliyor. Doğal. Ama üzerlerinde bir örtü oluyor, yakınlık da söz konusu değil.

(Aslında kastım şu idi… Stein, bloğunda, Saakaşvili’ye, Rusya-Gürcistan savaşından hemen önce masaj yaptığını anlatıp “Saakaşvili’ye, ’Sayın Başkan, enseniz çok sert’ dedim. Bana, ‘Çünkü Rusya üstünde oturuyor’ cevabını verdi” yazınca baya olay olmuştu! Saakaşvili’yi ‘dünyanın en yakışıklı cumhurbaşkanı’ ve ‘favori müşterisi’ olarak tanımlayan Stein’in yazdıkları muhalefet tarafından kullanıldı. Stein’ın Saakaşvili ile çektirdiği fotoğrafı poster olarak bastıran Gürcü muhalefet, ünlü masözün Almanya’dan Gürcistan’a özel uçakla getirilmesini eleştirdi.)

İşte Saakasvili ile olay yaratan fotoğrafları.
İşte Saakasvili ile olay yaratan fotoğrafları.

5- Başka politikacılara da masaj yaptınız mı?
Hayatımın yarısını Almanya’da geçirdiğim için pek çok Alman politikacıya masaj yaptım. Politika çok sıkıcı, hepsi yalan söylüyor ve onları ciddiye alamıyorum açıkçası. Ama Donald Trump’a masaj yapmak isterim. Adamın tarzını seviyorum. Biraz doğruları söylemek iyi olabilir.

6- Adam baya ırkçı falan ama…
İstersen o yanıtı atabilirsin o zaman.

İKİNCİ ‘ESKİ’ EŞİ TÜRK AMA…

7- İkinci eşiniz Türk mü gerçekten?
Evet, ikinci eski kocam Türktü. Ancak Green Card posta kutusuna düşer düşmez değişti nedense! Üzücü bir hikâye. Açıkçası kendimi Yeşil Kart için kullanılmış hissediyorum. Şimdilerde etrafımda dolaşıyor ancak 1.5 yıl ABD’de benden ve bebekten uzak eğlendikten sonra bir anlamı yok. Güvenmekte güçlük çekiyorum tekrar.

8- Türkiye’den müşterileriniz var mı?
Berlin’de özellikle çok fazla Türk işadamı ve kadınına hizmet verdim. New York’ta da öyle. Pek çok meslekten insan var ama hiçbir Türk sanatçıya masaj yapmadım. Zaten sadece Tarkan’ı tanıyorum. Ve maalesef biraz Türkçe konuşabiliyorum ama yeterli değil.

Evan of Biohazard ve Dr. Dot'un ısırırken nadir pozlarından biri.
Evan of Biohazard ve Dr. Dot’un ısırırken nadir pozlarından biri.

9- Peki internet sitenize bakarsak dünyanın pek çok ülkesinde terapist gösteriyorsunuz, bunlar arasında niye Türkiye yok?
Çünkü Türkiye’den başvuru olması lazım ve benim de o kişiyi denemem, görmem gerekli. Böyle bir şey uzaklık nedeniyle zor oluyor. Bunun yanı sıra bugüne kadar başvuran Türkler’in İngilizceleri yeterli değildi. Çünkü müşterilerim ağırlıklı olarak Almanca, İngilizce ve İspanyolca konuşuyor. Tabii Türkiye’den çılgın bir masaj isteği de yok; ünlü müşterilerim zaten belli isimler ve gerektiğinde mesaj atıyorlar. (Biz yazıştığımız sırada Türkiye’den, baya deneyimli ve İngilizce bilen bir masör’den ona çalışma teklifi gitti.)

KİME ASLA MASAJ YAPMAZSINIZ?

10- Size ‘Dr. DOT’ ismini veren kişi Frank Zappa değil mi, neden?
Dot, Dorothy’nin kısaltılmışı. Herkes de tıpkı büyük annem gibi beni Dot diye çağırır. Ben 1988 yılında Frank Zappa’ya masaj yapıyordum. Tüm turneleri boyunca o ve ekibiyle birlikteydim ve onlara masaj yaptım. Frank de onları iyileştirdiğimi söylüyor ve beni Dr. Dot adıyla çağırıyordu. Sağolsun Frank ben de bu ismi tuttum.

11- Peki siz hangi tür müzikten hoşlanıyorsunuz?
Klasik rock and roll’un hastasıyım. The Beatles, Jimi Hendrix, Frank Zappa, Led Zeppelin, Rolling Stones favorilerim. Ama funk ve blues da severim. Huzur içinde yatsın Prince ve BB King, John Lee Hooker, Stevie Wonder, Michael Jackson ve tabii ki Motown.

Motor Head en sevdiği gruplardan...
Motor Head en sevdiği gruplardan…

12- “Ona kesinlikle masaj yapmam” diyeceğiniz kişi kim?
Kesinlikle Halle Berry. Kesinlikle fanatiği değilim yani! Sürekli drama yaratan, bir sorun çözüldüğünde kendine başka sorun bulan problemli biri, bundan hoşlanmıyorum.
(Birinin bana Halle Berry’yi şikâyet etmesi her gün olmuyor tabii:)

13- Masaj yaparken özellikle nereleri ısırıyorsunuz?
Genellikle sırt bölgesini. Ama bazen kalfları yani bacağın aşağı tarafını da ısırmam gerekebiliyor. Bazı müşterilerim bunu da denemek ister…

BEDELİ NE?

14- Söylemeniz sorun olmazsa bu pahalı bir deneyim mi?

Ücretimiz kesinlikle pahalı değil. Saatliği 150 euro’dan başlar ve artar. Masajı ben yapıyorsam da 200 euro ve artar. Gece yarısından sonra ise 50 euro, dolar ya da pound; nerede olduğuma göre değişiyor, ek ücretim.

pdot_portrait-1

15- Peki bu işi yapan başkaları da var mı?
Dünyada sadece ben ve ekibim bunu yapıyor. Ben bu işe küçük bir kızken başladım. 1967 doğumluyum, 4-5 yaşından beri bu işteyim. Profesyonel olarak da 1971 yılından beri bu işi yapıyorum.

16- Masaj işinden pek anlamadığım için soruyorum, en ilginç masaj yöntemi nedir?
Ben çok emin olarak söyleyebilirim ki ısırma işi en ilginci.

17- Fotoğraflarınız bana baya güzel bir kadın olduğunuzu söylüyor, bu dezavantaj mı, avantaj mı?
Çok bıçak sırtı bir şey; iki yönü de var. İnsanlar sağlıklı, fit, tatlı, temiz, iyi görünümlü, canlı, heyecanlı birine masaj yaptırmayı istiyorlar. Bu iyi ve normal yanı. Ama tabii erkeklere de çokça masaj yapıyorum. Ve çok seksi görünüyorsan erkekler bir şeyler ummaya ve hayal dünyalarını çalıştırmaya başlıyorlar. Fakaaaattt… Benimle tanışan kısa süre anlar ki, çok güçlü, çivi gibi bir New Yorklu kadınım. Kimse benden bi b.k alamaz. Beni işim dışında bir şey yapmaya hayatta ikna edemez.

Müzisyen Nathan East ile...
Müzisyen Nathan East ile…
  • Bu röportajı Nilay Örnek, Sözcü Gazetesi için yapmıştır ve 30 nisan 2016 tarihinde kısaltılmış hali gazetede yayımlanmıştır.